• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Skončila odstávka bloku v Dukovanech

  4.4.2024
  Simona Knotková

  V Jaderné elektrárně Dukovany skončila v noci na středu plánovaná odstávka třetího bloku spojená s výměnou části paliva, pravidelnou kontrolou a údržbou zařízení.

  Elektřinu tento blok nedodával do sítě od 19. ledna. První turbosoustrojí energetici znovu připojili tři minuty po půlnoci a druhé ve 4:13, řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V provozu jsou teď všechny čtyři dukovanské bloky.

  „Operátoři aktuálně zvyšují výkon bloku a provádí další předepsané testy a kontroly zařízení,“ uvedl mluvčí. Štěpnou reakci energetici v reaktoru obnovili na Velikonoční pondělí ráno. Na plný výkon by se měl blok dostat na přelomu týdne.

  V odstaveném třetím bloku udělali energetici přes 17 000 pracovních úkolů, dokončili je podle firmy ČEZ s několikadenním předstihem. Časově a technicky nejnáročnější byly kontrola a čištění těsnosti teplosměnných ploch parogenerátoru, generální údržba dvou z šesti hlavních cirkulačních čerpadel a obou parních turbín.

  V Dukovanech to byla letošní první odstávka. Dukovanské bloky přešly z jedenáctiměsíčních palivových kampaní na patnáctiměsíční, namísto dřívějších čtyř odstávek bloků s obměnou paliva v roce tak budou letos jen tři.

  Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dukovanská elektrárna vyrobila vloni 14,3 TWh elektřiny. Jaderná elektrárna Temelín překonala v roce 2023 podruhé za sebou hranici výroby 16 TWh.

  Firma ČEZ připravuje v Dukovanech stavbu nového jaderného zdroje.V tendru na nový blok předložily nabídky společnosti EDF, KHNP a Westinghouse. Součástí nabídek byly nezávazné opce na další reaktory. Vláda pak vyzvala společnosti EDF a KHNP k předložení závazných nabídek ke stavbě až čtyř nových reaktorů v Dukovanech a Temelíně. Smlouva s vybraným dodavatelem by měla být podepsaná na přelomu let 2024 a 2025, první reaktor by měl být v Dukovanech spuštěný v roce 2036.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte