• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Škrtil v Bostonu opravdu Albert DeSalvo, nebo policistům jen lhal, aby se proslavil?

  14.3.2024
  Jitka Kačánová

  Od června 1962 do ledna 1964 bylo v Bostonu zavražděno třináct žen, které měl mít na svědomí jeden pachatel. Nejčastěji je uškrtil, některé ale ubodal a téměř všechny znásilnil. Média ho brzy nazvala Bostonským škrtičem. K vraždám se po zatčení za jiný skutek přiznal Albert DeSalvo, ale podle některých názorů pachatelem nemohl být jen jeden člověk. Navíc DeSalvo údajně znásilňoval jen kvůli pocitu moci a zabíjet už pak nepotřeboval.

  Přezdívka Bostonský škrtič patří pachateli – a nebo možná více pachatelům – série třinácti vražd žen, ke kterým došlo počátkem šedesátých let minulého století v Bostonu, v americkém státě Massachusetts. K těmto zločinům se ve vězení svému spoluvězni přiznal Albert DeSalvo, ale vyšetřovatelé, kteří zkoumali jednotlivé případy uškrcených žen, dospěli k názoru, že všechny tyto zločiny jeden člověk nespáchal.

  Mrtvé ženy, které byly přisouzeny Bostonskému škrtiči, byly ve věku od 19 do 85 let, kromě dvou případů, kdy byly ubodány, byly uškrceny punčochou a obvykle si vraha pustily bez problémů k sobě domů. DeSalvo se vydával za údržbáře, pojišťováka nebo i detektiva a neměl problém získat si důvěru a dostat se dovnitř.

  Zabíjel spoluvězeň?

  To alespoň vyprávěl detektivům a dodával jim podrobnosti, které mohl znát jen pachatel. Pochybovači o jeho vině ovšem poukazují na to, že je mohl znát právě spoluvězeň George Nassara, kterému se přiznal jako prvnímu. Podle vězeňských psychiatrů šlo o misogynního psychopata, který mohl DeSalvovi slíbit, že část odměny za dopadení hledaného škrtiče, kterou udáním DeSalva měl získat, předá jeho ženě. Také se ovšem proslýchalo, že DeSalvo si prostě jen strašně moc přál „proslavit se“ jako Bostonský škrtič.

  Zdravému rozumu to sice logiku nedává, nicméně DeSalvo rozhodně psychicky zdráv nebyl. Vyrostl v rodině s násilnickým alkoholickým otcem, který své ženě vykopl zuby a zlomil prsty a vodil si domů prostitutky, aby se pak s nimi oddával sexu přímo před ženou i dětmi. Jeho advokát v reakci na DeSalvův doživotní trest prohlásil, že měl skončit v nemocnici, kde by lékaři mohli zkoumat, co způsobovalo to, že vraždil. „Společnost je tak ochuzena o poznání, které mohlo pomoci odradit ostatní masové vrahy, kteří žijí mezi námi a čekají, než se v nich něco spustí,“ řekl

  Kazil dealerům kšeft

  Po šesti letech za mřížemi DeSalva zabil některý z jeho spoluvězňů, jeho identitu ovšem policisté nikdy nevypátrali. Podle jeho bývalého advokáta šlo o vyřizování účtů ze strany drogové mafie, kterým měl DeSalvo kazit obchod prodáváním amfetaminu za ceny levnější, než nabízeli oni.

  Škrtič podle Hollywoodu

  Film Bostonský škrtič oceňovaného scenáristy a režiséra Matta Ruskina je kriminálním thrillerem o průkopnických reportérkách, které v 60. letech minulého století zveřejnily příběh proslulých vražd bostonského škrtiče. Film sleduje Lorettu McLaughlinovou, reportérku novin Record-American, která se stala první novinářkou, která spojila vraždy bostonského škrtiče. Jak si záhadný vrah vybírá další a další oběti, Loretta se pokouší pokračovat ve vyšetřování spolu s kolegyní a přítelkyní Jean Coleovou, avšak dvojice naráží na rozbujelý sexismus tehdejší doby. McLaughlinová a Coleová se přesto odvážně pouštějí do pátrání s velkým osobním rizikem a ve snaze odhalit pravdu riskují vlastní životy. (Disney+)

  Zdroje: Wikipedia, Time, ČSFD, Disney+  Nepřehlédněte