Skvělá herečka i máma s velkým srdcem. Veronice Žilkové je už 60, i když na to vůbec nevypadá.

16.10.2021
Jitka Kačánová

Byla to taková tichá dívka s flétničkou, která chtěla být jeptiškou. Nakonec bylo ale všechno jinak a dnes je jednou z nejpopulárnějších českých hereček, vyučuje mladou hereckou generaci a je manželkou velvyslance. Do toho se stará o svou šestadevadesátiletou maminku a je nablízku svým šesti dětem i třem vnoučatům.

Když se ohlíží za svým mládím, říká, že bývala strašně ošklivá a tlustá. Kdo si ji ale pamatuje z její první výraznější role Jany Vychodilové v populárním osmdesátkovém seriálu My všichni školou povinní, ví, že už i tenkrát byla krásná. Jen vážila o trošku víc než dnes. Ta změna však podle Žilkové nebyla zadarmo. Musí se prý hlídat a s váhou bojuje celý život. Jak zní její recept na štíhlou postavu? „Milé dámy, přestaňte se cpát. To je jediná dieta, při které ještě ušetříte peníze. Nekupujte si žádné časopisy o dietách, žádné léky, žádné zázračné přípravky. To nejdůležitější je: NEKUPUJTE SI JÍDLO. Co nekoupíte, to v lednici nenajdete a nesníte,“ prozradila před časem na webu prozeny.cz.

Matka Tereza i Marilyn Monroe

V patnácti letech začala jezdit do kláštera a přemýšlela o tom, že se stane řeholnicí. „Pak mě ale někdo pořádně políbil, a já pochopila, že bez těch chlapů asi žít nedokážu,“ vzpomínala na své pubertální představy o budoucnosti v pořadu 13. komnata, který vysílá Česká televize. Ještě v osmnácti a devatenácti chodila ministrovat do Týnského chrámu. A i když její osud potom kromě Matky Terezy začínal víc připomínat Marilyn Monroe, je silně věřící dodnes. Víra je podle ní víra v existenci vyššího řádu, jehož je součástí. „Akorát mám někdy problém zjistit, co po mně ten vyšší řád chce,“ myslí si Žilková.

K víře ji přivedl její otec, český flétnista a hudební pedagog Václav Žilka, zakladatel hudební školy Veselé pískání – zdravé dýchání určené zejména astmatickým a alergickým dětem. Flétnistou a hudebním skladatelem je i její bratr Štěpán. Její setra Jarmila je operní pěvkyní a harfenistkou.

S výrazným motivem víry se setkala ve filmu Zapomenuté světlo z roku 1996 o lásce mezi smrtelně nemocnou Marjánkou a farářem Holým, díky kterému získala Českého lva za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli. Na skleněnou sošku byla nominována i v roce 2001 za roli ve Švankmajerově opusu Otesánek, tentokrát si ji ale neodnesla. Do povědomí diváků vstoupila rovněž díky svému komediálnímu talentu, který předvedla nejprve v satirických pořadech Česká soda a později v Tele Tele.

Tři svatby

Poprvé se vdávala v kostele za režiséra Jiřího Hanycha, otce své prvorozené dcery Agáty, která je modelkou, moderátorkou a příležitostnou herečkou, a jejíž manželství i rozvod s hercem Jakubem Prachařem spolehlivě plnily dlouhé roky stránky bulváru. Žilková v té době ještě jako studentka DAMU dostala nabídku do Vinohradského divadla, ale kvůli těhotenství a porodu o ni přišla. Vdávat se přitom vůbec nechtěla, ale matka jí řekla, že když zůstane svobodnou matkou, tak tu ostudu nepřežije a raději se oběsí. A tak se Žilková snažila, ale po čtyřech letech se stejně rozvedla. Přišlo druhé manželství se stavebním inženýrem Markem Navrátilem, se kterým má syny Vincenta, který je rovněž herec, a Cyrila, básníka a překladatele. S Navrátilem si ještě adoptovali dvě děti z dětského domova, ale po osmnácti letech přišel znovu rozvod. K rozpadu obou manželství se Žilková moc vyjadřovat nechce. „Oba dva moji bývalí manželé jsou otci mých dětí. Oba dva to se mnou měli těžké. A já s nimi také,“ shrnula to stručně.

Do třetice se na ni ale usmálo štěstí. Jejím posledním manželem je herec a politik Martin Stropnický, po kterém si vzala i jeho příjmení. I když se potkali ještě na začátku své kariéry v rozhlasové pohádce, kde si hubatá holka vzala prince, poměrně dlouho se míjeli. Mají spolu dceru Kordulku a museli překonali i smrt chlapečka Melichara, který zemřel pouhého půl roku po narození. Stropnický je teď velvyslancem v Izraeli, kde s ním Žilková nějakou dobu žila. Momentálně je ale opět zpátky v Praze a věnuje se tu divadlu i své široké rodině. Také měla v plánu ke svým 60. narozeninám dopsat knížku o svém životě. Klidně by se mohla jmenovat: „Mám ráda vzruch,“ což podle ní plně vystihuje její životní postoj.Nepřehlédněte