Muž z Hradce Králové vylákal z lidí miliony korun, když jim v první polovině roku 2022 sliboval až desetinásobné zhodnocení investic obchodováním s kryptoměnami. Vystupoval pod smyšlenou identitou jako prokurista, vývojář a obchodník jedné obchodní korporace se sídlem v Praze. Policie vyčíslila škodu téměř na 12,7 milionu korun, uvedla na webu policejní mluvčí Iva Kormošová. Kriminalisté muže obvinili z podvodu a úvěrového podvodu s trestní sazbou do deseti let vězení.
Podle policie muž ve skutečnosti se svěřenými penězi neobchodoval, vyváděl je mimo dosah klientů a dílčí údajné výnosy a provize vyplácel z vkladů dalších klientů. Policisté uvedli, že si byl vědom, že společnost nebude schopna splnit deklarované podmínky a dostát svým závazkům.
„Stovky lidí za půl roku poslaly na bankovní účet firmy téměř 32 milionu korun a další prostředky zaslali v kryptoměnách. Některým z klientů byly vyplaceny údajné výnosy z investic či provize za přivedení nových zájemců. U zhruba 130 poškozených přihlášených k trestnímu řízení byla konečná škoda vyčíslena na necelých 12,7 milionu korun,“ uvedla Kormošová.
Obviněný používal výhradně předplacené anonymní telefonní karty a jako profilovou fotografii na sociálních sítích použil staženou fotografii z facebookového profilu jednoho ruského občana. Na informačních kanálech komunikoval s klienty společnosti, které ujišťoval o životaschopnosti projektů, jež měly zajistit zhodnocení a návratnost vložených prostředků.
Stránky firmy obsahovaly i smyšlenou manažerskou strukturu obchodní korporace, kde kromě formálního jednatele společnosti, tzv. bílého koně byli uvedeni další tři lidé se smyšlenou identitou, včetně padělků certifikátů odbornosti. V interním systému firmy mohli klienti po přihlášení do tzv. virtuální kanceláře sledovat „stav svých investic“, údajnou výši připsaných výnosů.
Na začátku července 2022 veškerá činnost obchodní korporace skončila. Přestaly fungovat internetové stránky i kontakty, „výnosy a provize“ přestaly být vypláceny a investované prostředky nebyly klientům vráceny.
„Po téměř roce po ukončení činnosti firmy se policistům podařilo najít možného pachatele, poté několik měsíců sbírali důkazy. Policistům se také podařilo na účtech firmy zajistit téměř devět milionů korun,“ dodala Kormošová. Muž v polovině roku 2022 dostal za obdobnou trestnou činnost spáchanou v roce 2019 podmínku, tehdy 19 poškozeným způsobil škodu téměř za 2,3 milionu korun.
Kriminalisté muže viní i z toho, že v roce 2022 se pokusil získat peníze i tak, že za využití neoprávněně přisvojené identity jiného člověka sjednal úvěrovou smlouvu na 100.000 korun. Částka ale vyplacena nebyla.
Zdroj: ČTK