Smrt je poklidná, nebojte se jí, vzkazuje lékařka

10.10.2021
Simona Knotková

Smrt je v moderní společnosti tabu. O umírání se nebavíme a předstíráme, jako by se našich životů netýkalo. Pokud máme ale v životě jedinou jistotu, tak potom tu, že všichni jednoho dne zemřeme. Lékařka z oboru palitativní péče a autorka knihy „Máme konec na paměti? – Umírání, smrt a moudrost v době popírání“ Kathryn Mannix se proto snaží šířit osvětu a smrt zbavit pověsti zapovězeného tématu.

O smrti a umírání se Kathryn Mannix rozpovídala v epizodě YouTube série BBC Ideas. Zatímco smrt většina lidí vnímá jako něco děsivého, britská doktorka o ní mluví jako o poklidném a pozvolném ději.

Co se děje se silikony a dalšími implantáty po naší smrti? Majitelka krematoria odpovídá na palčivé otázky

„Podle mého skromného názoru smrt není tak hrozná, jak očekáváte. Ve skutečnosti je to jenom určitý proces, stejně jako porod. Lidé se postupně stávají unavenější a vyčerpanější. Postupem času více spí a jsou méně vzhůru, až nakonec úplně ztratí vědomí,“ říká žena.

Vyvrátila také fenomén takzvaného smrtelného chroptění – obávaného zvuku, který někteří lidé vydávají těsné přes smrtí.

„V ten moment budeme tak uvolnění, že se ani nebudeme obtěžovat odkašláváním. Pokud tedy budeme vdechovat a vydechovat částečky hlenu a slin, můžeme vydávat chroptivý zvuk. Lidé o něm mluví, jako by to bylo něco příšerného, ale ve skutečnosti nám to oznamuje, že pacient je hluboce uvolněný a v hlubokém bezvědomí, protože ho ani nedráždí sliny.“

Něco k zamyšlení: Jak skutečně vysvětlit fenomén smrti a umírání?

Doufá, že společnost se znovu naučí přistupovat ke smrti jako k něčemu přirozenému.

„Běžné lidské umírání je ve skutečnosti mírný proces. Něco, co dokážeme rozpoznat, něco, na co se dokážeme připravit, něco, do dokážeme zvládnout. Takovými věcmi bychom se měli utěšovat, ale protože se stalo neslušným mluvit o umírání, je to nejvíce střežené tajemství medicíny. Umírání je něco, co bychom měli znovu přijímat a o čem bychom měli mluvit,“ dodává Mannix.

Zdroj: Kathryn Mannix / BBC Ideas Nepřehlédněte