Jihlavská zoologická zahrada přišla o jednu ze dvou žiraf. Kvůli dlouhodobým zdravotním problémům nechala ve středu utratit čtrnáctiletého samce žirafy núbijské Zuberiho.
V zoo zůstal samec žirafy síťované. Chovatelé teď sledují, jak se se změnou vyrovná, konat se tam zatím nebude komentované krmení. O příchodu nové žirafy nebo žiraf je zatím předčasné mluvit, sdělila ve čtvrtek Simona Kubičková z marketingového oddělení zahrady. Jihlavská zoo chová žirafy od roku 2013.
Léčba žirafy trvala několik let. „Po pečlivém zvážení všech dostupných léčebných možností a s ohledem na etické aspekty jsme dospěli k rozhodnutí Zuberiho uspat, abychom ho ušetřili dalšího utrpení,“ řekl ředitel zahrady Jan Vašák. Dodal, že to nikdy není lehké rozhodnutí. „Naším primárním cílem je však zajištění vysoké kvality života našich zvířat a v tomto případě jsme bohužel vyčerpali všechny možnosti léčby,“ uvedl.
Zuberi trpěl dlouhodobě vážným ortopedickým onemocněním končetiny. Progresivní zhoršování zdravotního stavu mu přes rozsáhlou léčbu způsobovalo neustálou bolest a výrazné omezení pohyblivosti. „Vzhledem k velikosti, hmotnosti a stáří jedince byly změny neléčitelné a nevratné,“ uvedla veterinářka Zuzana Sedláková.
Žirafy se v lidské péči podle zoo dožívají asi 20 let. Ve volné přírodě tvoří samci menší skupiny nebo žijí solitérně. Tomu odpovídal i chov v Jihlavě. „Naší samci nejen reprezentovali dva různé druhy, ale také byli vyslanci žiraf ve volné přírodě, kde jsou ohroženy zejména trofejním lovem a úbytkem životního prostoru,“ uvedla Kubičková. Doplnila, že postup léčby žirafího samce i jeho eutanazii zoo konzultovala s koordinátorem chovu žiraf. Projednávat s ním bude i další kroky v jejich chovu.
Nový pavilon se žirafami otevřela jihlavská zoo v roce 2013, byli v něm tři samci. První uhynul v roce 2018.
Jihlavská zoo je příspěvkovou organizací města, chová přes 250 druhů exotických zvířat. Minulý rok prošlo branami zoologické zahrady rekordních 354.700 lidí.
Zdroj: ČTK