• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Sněhová kalamita v Libereckém kraji zaměstnala hasiče

  28.11.2023
  Simona Knotková

  Dopravu v Libereckém kraji zkomplikoval v úterý ráno těžký mokrý sníh a popadané stromy.

  Na některých místech kvůli tomu uvízly sypače, přerušený byl provoz na několika železničních tratích. V kraji napadlo až 15 centimetrů sněhu, a stále místy sněží. I na hlavních tazích tak mohou ležet zbytky rozbředlého sněhu, které kloužou. Pozor by si měli dát řidiči nákladních aut ve stoupáních, uvízlé kamiony zkomplikovaly podle policie dopravu na silnici 13 v Kamenickém Šenově nebo na silnici 292 u Záhoří na Semilsku.

  Pro kamiony nad šest tun zůstává kvůli sněhu zavřená silnice třetí třídy přes Oldřichovské sedlo na Raspenavu a Hejnice, řidiči musí po hlavní silnici 13 přes Frýdlant, kde se solí. „Od jedné hodiny ráno bojujeme nejen s přívaly mokrého sněhu, ale i s popadanými stromy, zejména na Českolipsku máme kvůli tomu uvízlých několik sypačů na cestě,“ uvedla na sociálních sítích krajská společnost Silnice LK, která zajišťuje sjízdnost krajských komunikací druhé a třetí třídy a také část hlavních tahů. S popadanými stromy pomáhají silničářům hasiči.

  „Od pondělního večera do dnešních 08:00 jsme vyjížděli k asi 60 popadaným stromům nebo ulámaným větvím na komunikacích po celém kraji. Řešili jsme také šest dopravních nehod, nikoho jsme ale nemuseli z auta vyprošťovat,“ řekla mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Jaroslava Benešová. Ve Cvikově pomáhali podle ní hasiči s vyproštěním auta, v Záhoří na Semilsku pomáhali vytáhnout nákladní auto, které se „opřelo“ o svodidla. „Nehody se naštěstí obešly bez zranění,“ dodala.

  Spadlé stromy zastavily ráno také provoz na několika železničních tratích. Podle informací z webu Správy železnic nejezdily vlaky ze Železného Brodu na Jablonecku směrem na Semily, z České Lípy na Blíževedly a z Bezdězu směrem na Bělou pod Bezdězem, všude už se ale provoz podařilo obnovit.

  Teploty v kraji se v úterý ráno pohybují od minus tří do jednoho stupně nad nulou, většinou je zataženo a místy sněží. Přes den by se mělo podle meteorologů ochlazovat a teploty klesnou až k minus pěti, na horách k minus osmi stupňům Celsia. Zesilovat bude vítr, který může v nárazech přesáhnout 70 kilometrů v hodině, hlavně na horách se tak mohou tvořit sněhové jazyky a závěje.

  Zdroj: ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte