S novou knihou prezentující Ostravu a její zajímavá místa v pondělí opouštěli školní lavice prvňáci v krajské metropoli.
Do prvních tříd v 54 základních školách jich nastoupilo téměř 3000. Město chce u dětí už při nástupu do první třídy podpořit čtenářskou gramotnost, kniha má zároveň rodičům dát tipy, kam s dětmi mohou zamířit. Novinářům to řekla náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová (Piráti). Náklady na vydání knihy přesáhly 520 000 korun bez DPH.
Autorkou publikace nazvané Anežka s Filipem objevují Ostravu!!! je spisovatelka Zuzana Pospíšilová, ilustrace ke knize vytvořila Markéta Šmalcová. „Knížka seznámí hravou formou děti s městem, ve kterém žijí. Krom prvních čtenářských krůčků publikace nabídne prvňáčkům i pracovní část v podobě rozličných kvízů, hádanek, úkolů, a díky nim tak ověří pochopení textu,“ uvedla Hoffmannová.
Prostřednictvím publikace se školáci budou moci seznámit se zajímavými místy města, objevovat jeho přírodu, technické památky i kulturní stánky. Blíže tak poznají například Novou radnici, Landek Park Ostrava, zoo, planetárium, ale i City Campus Ostravské univerzity nebo třeba přírodní Cestu vody v Bělském lese.
„Knížku nelze nikde koupit, je opravdu unikátním dárkem pro naše prvňáčky, abychom jim osvědčenou hrou ukázali nový svět písmen. Výjimečnou publikaci chceme připravovat a poskytnout i novým prvňáčkům v následujících letech,“ řekla náměstkyně.
Doplnila, že čtenářskou gramotnost město podporuje dlouhodobě. Na 35 projektů rozvíjejících čtenářskou gramotnost Ostrava letos poskytla 5,3 milionu korun. Financuje také školní knihovny či jejich vybavení.
Kromě čtenářské gramotnost město prostřednictvím dotací podporuje i další oblasti vzdělávání, například bilingvní výuku, talentované žáky nebo vzdělávání učitelů. Do zvyšování kvality školství díky různým projektům ročně směřuje zhruba 110 milionů korun.
Město chce letos pokračovat například i v oblíbeném projektu Fajne školní bistro. Jeho cílem je ovlivnit stravovací návyky dětí v souladu se zásadami správné výživy. Vybraní mentoři z řad profesionálních kuchařů prostřednictvím workshopů, přednášek a školení spolupracují se zaměstnanci školních jídelen. Nejen pro kuchařky školních jídelen, ale i rodiče a další zájemce připravili Digitální kuchařku z receptů, které v minulosti představovali na jednotlivých školách. Počítají s jejím dalším rozšiřováním.
Podle předběžných údajů šlo v celém Moravskoslezském kraji poprvé do mateřských škol 11 700 dětí, což je o 300 více než v minulém roce. Prvňáčků na základních školách bude oproti loňsku téměř o 500 více, do lavic zasedlo 12 900 dětí. Bývalých deváťáků, kteří by měli začít navštěvovat střední školu, je letos 11 200, tedy o 300 méně než vloni. K maturitním zkouškám by na konci tohoto školního roku mělo nastoupit asi 8250 žáků.
Zdroj: ČTK