• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • „Špína na magistrátu!“ Sledovali političku na objednávku?

  27.5.2024
  Jitka Kačánová

  Opoziční političku Kristýnu Drápalovou (Praha sobě) sledoval bývalý policista. Jestli to bylo na něčí zakázku, policie nepotvrdila, nicméně Drápalová to vzhledem k tomu, co řeší v politice, nevylučuje. Navíc ví o dalších třech lidech s podobnou zkušeností. Může za to prý pražská politika podobná jedovaté houbě.

  „To, co v posledních letech na magistrátu zažívám – a několik kolegů se mnou – je špína. Spoustu dnů se cítím, jako bych se s překročením prahu radnice propadla do špinavého hrnce s přepáleným olejem z fritézy, který ze mě odkapává ještě hodiny. Občas dny,“ napsala minulý týden na svůj Facebook Drápalová. Bylo to v textu, kde popisovala nepříjemnou zkušenost se sledováním, kterou před pár měsíci zažila.

  Důvod nezjištěn

  Koncem minulého roku si její kamarád všiml divného muže, který je sledoval v kavárně a později i venku na ulici. „Kamarád se mě ptal, jestli by k tomu někdo mohl mít důvod. Když jsem se zamyslela nad tím, co řeším v souvislosti s pražskou politikou, nemohla jsem to vyloučit,“ popsala Drápalová.

  Stejný muž ji týž den, ještě s jedním dalším mužem, hledal na večírku a okolo půl druhé hodiny ranní jí v několikaminutových intervalech zvonil na zvonek. Další dva, tentokrát už neznámé muže, zachytily kamery před Drápalové domem, jak tam v únoru letošního roku nainstalovali kamery zamířené na její okno.

  Vyšetřovatelé, kteří začali celou věc prověřovat, podle informací serveru Seznamzprávy.cz zjistili, že Drápalovou sledoval bývalý policista Pavel Vejdovec. Ten, navzdory záznamům z kamer, které ho zachytily jak před vchodem budovy, kde se večírek konal, tak i před jejím domem oné noci, vše popřel a své počínání nijak nezdůvodnil. Souvislost mezi její prací v pražské politice a jeho sledováním se policistům prokázat nepodařilo a případ následně s podezřením na přestupek proti občanskému soužití předali Městskému úřadu Prahy 8.

  Jedovatá houba?

  Drápalová své sledování označila za přímé vyústění toho, jak dnes politika v Praze vypadá – podle jejích slov jako jedovatá houba, která vyrůstá z mnohem rozsáhlejšího, ale neviditelného podhoubí. „Co je to za podhoubí? Vytváří ho neformální síť politiků, vlivných úředníků a podnikatelů. Z magistrátu se jejich přičiněním stal takový svět za zrcadlem, kde je všechno převrácené. Ti, komu v práci pro město o něco dobrého jde, mají neustálé problémy. Dostávají vytýkací dopisy a nedostávají odměny. Na slušné lidi jsou posílány audity. Do dozorčích rad jsou dosazováni lidé, kteří městu v minulosti prokazatelně škodili. Nejvíc problémů mají ti, kteří se pro město snaží něco dělat – zatímco lhostejnost nebo nekompetence, pokud je provází ochota koukat se stranou, prochází bez problémů,“ vylíčila dále Drápalová.

  Tvrdí, že když překročíte práh magistrátu, ocitnete se ve světě, kde je normální hrubost a ponižování. A když prý položíte zcela relevantní dotaz, můžete si hodit korunou, jestli přijde ignorance nebo posměšek: „Kdybyste tomu rozuměla, tak…“, „Kdybyste slečno podnikala dvacet let jako já, tak…“, „Já se to tom nebudu bavit s nikým, kdo žádný dluh nikdy nevymáhal…“. Drápalová je přitom přesvědčená, že ona sama výhradním cílem není. „Tohle je prostě kultura jednání, která dnes na magistrátu převládá!“

  Za Drápalovou stojí i Praha sobě. „Tyhle devadesátkové praktiky v demokratické politice nemají co dělat! Je naprosto nepřijatelné, aby někdo čelil takovému tlaku a zastrašování. Pokud úsilí Kristýny někomu stojí za to, aby vynaložil tolik energie na osobní nátlak, je to zároveň smutné potvrzení toho, že naše práce má smysl,“ vyzvala pražské politiky, ať se od podobných praktik distancují a řeknou jim důrazné NE!

  Kristýna Drápalová

  Vystudovaná kunsthistorička bojující proti turistickému nevkusu a nelegální reklamě připravila vizuální manuál pro provozovatele pražských prodejen, restaurací a zahrádek a „šlape na paty“ podnikatelům a podnikatelům využívajícím lukrativní centrum města k vlastnímu obohacení. Její jméno se objevilo například v kauze firmy Lorinfaj Promotion, která městu neplatila nájem za dům na Staroměstském náměstí, nebo restauratéra Petra Bauera, který se pokusil podplatit pražské zastupitele, aby hlasovali pro odvolání primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) kvůli omezování předzahrádek.

  Zdroj: FB Kristýny Drápalové, Seznamzpravy.cz; autorský článek  Nepřehlédněte