Spor mezi Teplárnou ve Strakonicích a firmou Energo pokračuje.

20.11.2021
Jiří Bydžovský

Teplárna ve Strakonicích letos několikrát přerušila dodávky firmě Energo, která zásobuje přes 250 bytů na sídlišti Šumavská. Jeho obyvatelé tak byli opakovaně bez tepla a teplé vody. Teplárna a Energo vedou spor o platby za odběry, věc řeší soudy i ERÚ. Ten již dříve podal kvůli přerušeným dodávkám tepla trestní oznámení na starostu i vedení teplárny, za bezohledný postup vůči spotřebitelům. Strakonická teplárna podala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže  podnět, aby úřad provedl dozor v Energetickém regulačním úřadu . Podle teplárny se některé kroky ERÚ vůči ní rovnají šikaně.

Podle teplárny jedná ERÚ ve sporu teplárny a Energa dlouhodobě nestandardně a vylučuje hospodářskou soutěž na energetickém trhu ve městě. „To byla normální šikana, kterou Energetický regulační úřad na teplárnu dělal. Své pravomoci pracovníci ERÚ dlouhodobě překračují, ať již nevědomě, nebo úmyslně s cílem teplárnu poškodit, respektive zvýhodnit Energo,“ řekl ředitel teplárny Pavel Hřídel. ERÚ ,podle něj, dlouhodobě zamítal návrhy teplárny. Nyní začal, podle Hřídela ,odpovídat na dotazy a žádosti teplárny staré i osm měsíců.

ERÚ uvedl, že kontroly dělá na základě zákona, aby problém vyřešil. Důvodem je podezření, že se porušuje zákon. „Zdaleka ne všechny kontroly se přitom týkají sporu teplárny s distributorem Energo Strakonice. Rozhodně tedy nejde o bezdůvodnou šikanu, což je dojem, který se teplárna snaží účelově vyvolat,“ uvedl mluvčí ERÚ Michal Kebort. Jak dodal, bližší vyjádření nemůže poskytnout i proto, že teplárna již dříve úřadu vyčítala, že porušil mlčenlivost, jakmile reagoval.

Na jaře strakoničtí zastupitelé schválili, že město půjčí bezúročně deset milionů korun teplárně. Firma chtěla postavit teplovod na sídliště Šumavská a do lokality archeologa Dubského. Radnice by tak vyřešila spor. Podle Hřídela ale stavbu blokuje jednatel Energa Roman Němeček. „Teplárna nesplnila zákonné podmínky, aby mohli celou tuto akci provádět. My jsme upozornili na nedostatky ve stavebním řízení a stavební úřad akci zastavil a postoupil na Jihočeský kraj,“ řekl Němeček.

Město, většinový vlastník teplárny, chce zároveň získat licenci pro svou městskou společnost Přádelna. V září na zastupitelstvu starosta Břetislav Hrdlička /Strakonická Veřejnost/ řekl, že Přádelna by fungovala jako odběratel a dodavatel energií. Teplárna by dodávala Přádelně, Přádelna pak Energu. Nutné ale je, aby město od ERÚ získalo licenci. Hřídel dodal, že ERÚ promeškal lhůty, do nichž měl rozhodnout.

Zdroj:čtkNepřehlédněte