Sportovci získají motivaci, nemocnice obědy. Malí fotbalisti z Horních Počernic kopou za zdravotníky

2.4.2021
Andrea Cerqueirová

„V rámci distančního tréninku, kdy se nemohou sportovci osobně setkávat, jsme společně s trenérem Martinem Nagy vymysleli projekt, jak se děti zapojí na pomoc počernickým restauracím a zdravotníkům. Za fotbalový klub SC Xaverov začali kluci ročníku 2010, následně se připojili i naši mladší a starší žáci. Malí sportovci plní tréninkový limit, který jim určili jejich trenéři, a za splnění limitu je oběd pro zdravotníky, kteří v současné nelehké době potřebují i naši podporu,“ uvedla pro Náš REGION Hana Markulinec Moravcová z SC Xaverov.

Pomoc Thomayerce

Akce odstartovala ve Fakultní Thomayerově nemocnici. Obědy pro zdravotníky uvařila restaurace U Bobra Xaverov, obědy zaplatila počernická firma. „Za radnici pomohl i Jaroslav Kočí mladší, který má v Horních Počernicích na starosti sport. Děti vytvořily kruh solidarity. Sportovci jsou motivováni k trénování, počernické firmy se zapojují v rámci sponzorství, našim restauracím dáváme finanční podporu v rámci zaplacení jídla, zdravotníkům poskytujeme zdarma stravování při jejich službě v nemocnici, kde se starají o nemocné. Pomáhat si přece musíme,“ dodala Hana Markulinec Moravcová.

Video: Desítky celebrit poslaly v hudebním klipu pozdrav zdravotníkům

Zdravotníkům Thomayerovy nemocnice podpora udělala radost. „Chci velice poděkovat všem mladým sportovcům, kteří se zúčastnili této skvělé akce, za jejich nadšení a podporu vůči našim zdravotníkům z Fakultní Thomayerovy nemocnice. Poděkování patří také všem trenérům a ostatním lidem, kteří se spolupodíleli na realizaci uvedené akce pod názvem Kopeme za zdravotníky. Velice nás taková podpora potěšila a jsme rádi, že i v této složité době se najde někdo, kdo může a chce zdravotníkům pomoci. Všem dětem, které se zúčastnily této sportovní akce, ještě jednou veliké díky,“ poděkoval tiskový mluvčí Fakultní Thomayerovy nemocnice Petr Sulek.

Cvičení ve velkém

V rámci projektu vznikla i videa, kde mladí fotbalisté cvičí, ať již doma, nebo venku. Skáčou přes švihadlo, dělají kliky a podobně. Zkrátka trénují. S ročníkem 2010 se zapojil i člen Staré gardy Tomáš Jakl, účast dětí včetně realizačního týmu byla téměř 90 %. Cvičení první týden zahrnovalo 62 452 přeskoků přes švihadlo, 2071 angličáků a 462 minut v planku. Tým pro zdravotníky Fakultní Thomayerovy nemocnice „uvařil“ celkem 49 obědů.

Kursy Českého červeného kříže

Pomoc v době pandemie. Červený kříž nabízí kurzy pro dobrovolný pomocný zdravotnický personál

Následující týden se zapojili další kluci – cvičení přineslo 73 obědů, přičemž celkový počet přeskoků přes švihadlo byl 125 590, posilovacích cviků s míčem 26 711, angličáků 10 125. Akce se zúčastnila většina malých sportovců – 77,27 %, v absolutních číslech to bylo 17 kluků a 27 dospělých. Kluci vysportovali 46,53 a dospělí 26,13 obědů, každý kluk tedy průměrně vysportoval 2,12 a každý dospělý 0,97 obědů.

Podpora od profi fotbalistů

Malé sportovce v této nelehké době, v rámci podpůrného videa, podpořili profesionální fotbalisté. Lukáš Vácha z AC Sparta vzkázal, ať pilně trénují, i když zatím individuálně, že doba, kdy budou moci zase hrát společně, se blíží. Desetibojař, olympijský vítěz a mistr světa a Evropy Roman Šebrle uvedl, že úspěchů dosáhne ten, kdo tvrdě maká a dře. Věří, že až jednou budou počerničtí kluci hrát na mistrovství Evropy nebo světa, bude jim fandit u televize. Vzkaz Bořka Dočkala z AC Sparta Praha se nesl v duchu toho, aby kluci současnou situaci vzali z té lepší stránky. „Málokdy se povede, aby se sportovci tolik času individuálně zdokonalovali. Doufám, že se co nejvíc věnujete sami sobě, abyste pak mohli pomoci týmu,“ řekl.

Na Sychrově hráli filharmonici zdravotníkům

Marek Matějovský z FK Mladá Boleslav popřál klukům hodně zdraví, aby je fotbal nadále bavil, hýbali se. On sám musel bez fotbalu vydržet jedenáct měsíců, bylo to dlouhé, těžké, o to větší se dostavila radost, když mohl znovu vyběhnout na hřiště. „Za ten pocit to stojí,“ uvedl. Tomáš Souček z West Ham United FC dodal, že není důležité, kdy, kde a jak kluci trénují, hlavní je mít u sebe balón, je třeba se zlepšovat, neboť fotbal pak budou hrát celý život. Jan Bořil z SK Slavia Praha vzkázal klukům, ať nadále makají. Má to zkrátka smysl!

Úctyhodná tradice

Fotbal v Horních Počernicích má bohatou tradici – začal v roce 1920 pod názvem SK Horní Počernice. Plynul čas a v roce 1990 se název klubu změnil na SK Xaverov Praha, nyní nese název SC Xaverov. Klub zaznamenal řadu úspěchů a pro kluky, kteří tam trénují a hrají, je to významná součást jejich života, radost. V běžných dobách se xaverovský fotbal hraje na stadionu Na Chvalech v Horních Počernicích, v ulici Božanovská, kde má klub i další vynikající zázemí pro svou činnost. Věřme, že normální časy se brzy vrátí, kluci budou moci společně vyběhnout na hřiště a pocítit stejnou radost, o kterou se podělil Marek Matějovský z FK Mladá Boleslav.Nepřehlédněte