Pomoc v době pandemie. Červený kříž nabízí kurzy pro dobrovolný pomocný zdravotnický personál

Český červený kříž nabízí kursy pro dobrovolný pomocný zdravotnický personál, především v době pandemie koronavirové infekce. Uvádí, že „profesionální zdravotnický personál lze za výjimečných okolností doplnit o poučené laiky, kteří v roli pomocného personálu umožní profesionálům věnovat se více nemocným nebo načerpat síly do další služby“.

S tím, že příprava takového personálu, který pomůže zdravotníkům pečovat o nemocné, je jedním z tradičních úkolů Červeného kříže. Jedná se o jednodenní kursy, v nichž se uchazeči seznamují s jednoduchými základy péče o nemocného na lůžku. V rámci kursu se zájemci učí obstarávat osobní hygienu, podávat stravu a hlídat pitný režim, manipulovat s lůžkem, dbát na prevenci proleženin i komunikovat s lidmi, kteří potřebují pomoci.

Velký zájem

Kurs probíhá ve spolupráci Českého červeného kříže a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, v Českých Budějovicích, Frýdku-Místku, Havlíčkově Brodě, Brně, Chrudimi, Jičíně, Kroměříži, Liberci, Litoměřicích, Jablonci nad Nisou, Opavě, Ostravě, Písku, Plzni, Příbrami, Olomouci, Ústí nad Orlicí a ve Vsetíně. Z důvodu velkého zájmu se pražské kursy otevřou až v únoru 2021, přičemž přihlásit se ale lze už nyní, prostřednictvím webu http://zvladnemeto.cervenykriz.eu.

Odlehčit systému

„Získané dovednosti mohou v případě potřeby být využity těmito dobrovolníky či brigádníky v nemocnicích, sociálních zařízení nebo prostě i doma při péči o blízké. To všem pomůže odlehčit zdravotnickému systému,“ je mimo jiné uvedeno v prohlášení, podepsaném prezidentem Českého červeného kříže Markem Juklem a ředitelem Úřadu Českého červeného kříže Josefem Konečným.

Dobrovolník z Lipenců pomáhá lékárně i starším lidem

Přiložit ruku k dílu

Kurs absolvovala kupříkladu Kateřina Bursíková Jacques. „Poté, co jsme celá rodina prodělali covid, jsem si řekla, že jsme měli štěstí, že jsme nepotřebovali odbornou pomoc a vše zvládli v domácím léčení. Sleduji ale zprávy a viděla jsem, jak rostou počty nakažených z řad zdravotníků a jaký problém to v rámci další vlny může pro zdravotnická zařízení představovat. Cítila bych se špatně, kdybych od společnosti jen brala a nic nevracela a v krizové situaci je vždycky lepší přiložit ruku k dílu než jen smutně přihlížet,“ uvedla pro Náš REGION.

Etické aspekty péče

„Jsem už dlouho členkou Červeného kříže na Praze 1, byť velmi pasivní, a tak jsem si řekla, že se proškolím a budu připravena pomoct, až to bude potřeba. Prodělaný covid by mohl být výhodou – pokud budu mít protilátky. Kurz mě svou kvalitou potěšil. Zejména proto, že jsme kromě praktických úkolů hodně řešili také etické aspekty péče o seniory a pacienty obecně. Uvědomila jsem si, že i v téhle oblasti se společnost úžasně posouvá, humanizuje. Udělalo mi to radost,“ pokračovala.

FOTO: Kursy Českého červeného kříže

Kursy Českého červeného kříže - FOTO Červený kříž nabízí kursy pro dobrovolný pomocný zdravotnický personál – foto zvladnemeto.cervenykriz.euKursy Českého červeného kříže - FOTO Červený kříž nabízí kursy pro dobrovolný pomocný zdravotnický personál – Kateřina Bursíková Jacques s potvrzením z absolvování kursu – foto Noemi BursíkováKursy Českého červeného kříže - FOTO Červený kříž nabízí kursy pro dobrovolný pomocný zdravotnický personál 2 – foto zvladnemeto.cervenykriz.euKursy Českého červeného kříže - FOTO Červený kříž nabízí kursy pro dobrovolný pomocný zdravotnický personál 3 – foto zvladnemeto.cervenykriz.euKursy Českého červeného kříže - FOTO Červený kříž nabízí kursy pro dobrovolný pomocný zdravotnický personál 4 – foto zvladnemeto.cervenykriz.eu

Kvalifikovaní lektoři

„Lektoři byli kvalifikovaní a plni smysluplné energie, sympatičtí byli všichni účastníci kurzu. Po všech stránkách mě to obohatilo. I kdybych nakonec nikam „povolaná“ nebyla, získala jsem docela dobrou představu, čím si klienti a zdravotníci procházejí. Samozřejmě, že jsem si práce lidí ve zdravotnictví vážila vždycky, po téhle zkušenosti však můj respekt ještě vzrostl a vlilo mi to do žil jakýsi optimismus. Jsou tu tisíce lidí, kterých si můžeme vážit a kteří nás mohou inspirovat. Pokud se někdo cítí z epidemie sklesle a pesimisticky, může to být dobrý lék,“ dodala.

Dnes, 15:06
Na konci letošního ledna skončí platnost dálničních známek na rok 2020 a s nimi skončí...
Dnes, 13:25
Moravští Chorvaté žili na Břeclavsku od 16. století. Paradoxně, samostatná Československá republika pro ně znamenala...
Dnes, 13:00
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 13:00
Děti v Česku s kamarády komunikují častěji přes sociální sítě než osobně. Na internetu či...
Dnes, 11:15
„Božena Němcová byla silná osobnost, v dnešní době by byla nadšená z toho, že ženy...
Dnes, 08:59
V oknech Piaristického kláštera v Příboře na Novojičínsku bude od úterý k vidění výstava O...
Dnes, 05:52
Snad každá žena měla tu čest je někdy nosit. Řeč je o silonkách, které před...
Včera, 15:35
Nenaučil jsem se vládnout. Paradoxně jsem s touto kvalifikací vydržel na trůnu více než čtyři...
Včera, 15:19
Dvaadevadesátiletá Alena Rousová z Rožnova pod Radhoštěm měla být už dnes očkována proti covidu-19. Aplikace...
Včera, 13:25
Nebeská trumpeta neboli durman, botanickým jménem „Datura“, je krásná, ovšem také velmi jedovatá vytrvalá rostlina...
Včera, 11:44
Jaderná elektrárna Temelín začala dnes zdarma plošně testovat vybrané pracovníky i dodavatele na covid-19. ČEZ...
Reklama