mapa regionů
zavřít mapu

Český červený kříž nabízí kursy pro dobrovolný pomocný zdravotnický personál, především v době pandemie koronavirové infekce. Uvádí, že „profesionální zdravotnický personál lze za výjimečných okolností doplnit o poučené laiky, kteří v roli pomocného personálu umožní profesionálům věnovat se více nemocným nebo načerpat síly do další služby“.
S tím, že příprava takového personálu, který pomůže zdravotníkům pečovat o nemocné, je jedním z tradičních úkolů Červeného kříže. Jedná se o jednodenní kursy, v nichž se uchazeči seznamují s jednoduchými základy péče o nemocného na lůžku. V rámci kursu se zájemci učí obstarávat osobní hygienu, podávat stravu a hlídat pitný režim, manipulovat s lůžkem, dbát na prevenci proleženin i komunikovat s lidmi, kteří potřebují pomoci.
Kurs probíhá ve spolupráci Českého červeného kříže a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, v Českých Budějovicích, Frýdku-Místku, Havlíčkově Brodě, Brně, Chrudimi, Jičíně, Kroměříži, Liberci, Litoměřicích, Jablonci nad Nisou, Opavě, Ostravě, Písku, Plzni, Příbrami, Olomouci, Ústí nad Orlicí a ve Vsetíně. Z důvodu velkého zájmu se pražské kursy otevřou až v únoru 2021, přičemž přihlásit se ale lze už nyní, prostřednictvím webu http://zvladnemeto.cervenykriz.eu.
„Získané dovednosti mohou v případě potřeby být využity těmito dobrovolníky či brigádníky v nemocnicích, sociálních zařízení nebo prostě i doma při péči o blízké. To všem pomůže odlehčit zdravotnickému systému,“ je mimo jiné uvedeno v prohlášení, podepsaném prezidentem Českého červeného kříže Markem Juklem a ředitelem Úřadu Českého červeného kříže Josefem Konečným.
Kurs absolvovala kupříkladu Kateřina Bursíková Jacques. „Poté, co jsme celá rodina prodělali covid, jsem si řekla, že jsme měli štěstí, že jsme nepotřebovali odbornou pomoc a vše zvládli v domácím léčení. Sleduji ale zprávy a viděla jsem, jak rostou počty nakažených z řad zdravotníků a jaký problém to v rámci další vlny může pro zdravotnická zařízení představovat. Cítila bych se špatně, kdybych od společnosti jen brala a nic nevracela a v krizové situaci je vždycky lepší přiložit ruku k dílu než jen smutně přihlížet,“ uvedla pro Náš REGION.
„Jsem už dlouho členkou Červeného kříže na Praze 1, byť velmi pasivní, a tak jsem si řekla, že se proškolím a budu připravena pomoct, až to bude potřeba. Prodělaný covid by mohl být výhodou – pokud budu mít protilátky. Kurz mě svou kvalitou potěšil. Zejména proto, že jsme kromě praktických úkolů hodně řešili také etické aspekty péče o seniory a pacienty obecně. Uvědomila jsem si, že i v téhle oblasti se společnost úžasně posouvá, humanizuje. Udělalo mi to radost,“ pokračovala.
„Lektoři byli kvalifikovaní a plni smysluplné energie, sympatičtí byli všichni účastníci kurzu. Po všech stránkách mě to obohatilo. I kdybych nakonec nikam „povolaná“ nebyla, získala jsem docela dobrou představu, čím si klienti a zdravotníci procházejí. Samozřejmě, že jsem si práce lidí ve zdravotnictví vážila vždycky, po téhle zkušenosti však můj respekt ještě vzrostl a vlilo mi to do žil jakýsi optimismus. Jsou tu tisíce lidí, kterých si můžeme vážit a kteří nás mohou inspirovat. Pokud se někdo cítí z epidemie sklesle a pesimisticky, může to být dobrý lék,“ dodala.