• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Spoutaný rybníček na vokovické návsi čeká změna. Bude víc přírodní

    5.4.2021

    Vokovický rybník je klasický rybníček na návsi. Leží na Litovickém potoce mezi Libockým rybníkem a nádrží Džbán (dál už se potok jmenuje Šárecký). Právě při výstavbě Džbánu byl upraven do dnešní podoby, aby byl jakýmsi sítem nad níž položeným koupalištěm.

    Vokovický rybník čeká letos kompletní rekonstrukce. Součástí projektu je také revitalizace koryta pod rybníkem. Kromě opravy se rybníček dočká zpřírodnění.

    Nábřežní zdi budou zbourány, břehy zpozvolněny a opevněny balvanitou rovnaninou. Rozdělovací objekt bude znovu vystavěn z kamenného zdiva. Odstraní se původní betonové trubky, které tvoří obtok rybníka, a nahradí je betonová zídka, která bude za normální hladiny pod vodou.

    Padají stromy. Hostivařská přehrada bude mít nový bezpečnostní přeliv

    Původní hrazení rybníka nahradí betonový požerák obložený kamenem a jako přeliv bude sloužit balvanitý skluz. Betonové koryto pod rybníkem bude vybouráno a břehy opevněny osazeny mokřadní vegetací.

    Součástí revitalizace je i výsadba stromů a mokřadních rostlin. Jde o investici hlavního města, kterou mají na starosti Lesy hl. m. Prahy. Práce mají skončit nejpozději v prosinci.



    Nepřehlédněte
    15.7.2026
    Středočeský kraj

    Po Praze se pohyboval vězeň na útěku