• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Starosta Baláž hází skandál s azbestem na tělovýchovnou jednotu a zastupitele

  19.10.2023
  Jan Štoll

  Vedle fotbalového hřiště v Jáchymově se zarývá do země lžíce bagru. Cílem je odhalit nelegálně zakopanou eternitovou střechu s rakovinotvorným azbestem, která tam byla zakopána při rekonstrukci střechy. Hřiště je dnes zavřené. Reakce současného starosty a tehdejšího fotbalového funkcionáře Michala Baláže (Jáchymov v obrazech)? „Může za to tělovýchovná jednota a zastupitelé“. Ti ovšem věc chtěli řešit tak, jak ukládají zákony a měli řešit funkcionáři fotbalu, kterým byl v té době i současný starosta.

  V Jáchymově, pár kroků od centra města, je oblíbené fotbalové hřiště. Nepatří k nejmodernějším, ale místní ho mají rádi, starají se o něj, dokonce k němu přistavěli malé dětské hřiště. Zdálo by se, že je to ideální místo pro sobotní odpoledne s rodinou… kterou chcete vystavit riziku rakoviny. Jinak totiž nejde popsat postup při výměně azbestové krytiny, která místo likvidace odbornou firmou a uskladnění na skládce nebezpečného odpadu, tedy tak jak ukládají zákony, skončila zakopaná vedle hřiště.

  Michal Baláž, dřívější správce stadionu a dnešní starosta tvrdí, že o tom nic neví. „Že se tam zakopává něco, to jsem určitě nevěděl,“ řekl Michal Baláž v České televizi. Jenže měl, v době, kdy se práce dělaly, byl u toho. „Dnes jsem oficiálně převzal klíče od stadionu Na Panorámě a od zítřka již začnu působit jako fotbalový funkcionář v Jáchymově…,“ napsal Baláž na sociálních sítích 30. června 2020. A k jakékoliv odpovědnosti za průběh prací, tedy kde skončila nebezpečná krytina, se vyhýbá. „Do výkonného výboru jsem ale přišel až v době, kdy bylo o zakázce rozhodnuto. Odpovědnost je tedy na tělovýchovné jednotě,“ tvrdí starosta Baláž.

  A podle něj za to, že je hřiště zavřené mohou zastupitelé Lapinová a Holý, kteří na problém upozornili a začali jej řešit tak, jak se má. „Výsledkem vašeho snažení je, že děti a dospělí v rámci fotbalového oddílu mají pro letošek utrum,“ píše starosta.

  Na těžko uvěřitelný cynismus starosty reagoval zastupitel František Holý (Patrioti). „To je samozřejmě nesmysl. Otevřeli jsme zákonné řešení. Na zastupitelstvu jsem se Baláže dotázal, zda byly při výměně azbestové střechy dodrženy všechny zákonné normy a postupy. Odpovědí mi bylo, že neví, o čem mluvím. Proto jsem pověřil paní Lapinou, aby na místě prověřila, jak to bylo. Předseda jednoty Bezouška jí řekl, že je to tam zakopáno,“ uvedl Holý.

  „Bylo to v době covidu a nikdo tehdy nechtěl eternit zlikvidovat. Na místě jsme ho deponovali do doby likvidace,“ brání se předseda tělovýchovné jednoty Martin Bezouška. Podle Holého je to ale nesmysl. „V té době bylo rozvolnění,“ dodal.

  Holý uvedl, že po tomto podal trestní oznámení na policii. „Kdo jiný by měl zjišťovat, kdo a jak porušil zákony,“ konstatoval Holý. Policie se už věcí zabývá, ostatně to bylo důvodem, proč se do vykopání krytiny pustila sama tělovýchovná jednota, tentokrát už pod dohledem policie.

  Azbest obsažený v eternitu je nebezpečný odpad, prokazatelně způsobující rakovinu, proto jsou sankce za porušení při možném zamoření okolí vysoké. „Pokud právnická, nebo fyzická osoba podnikající nenakládá s odpadem podle jeho skutečných vlastností, může jí být uložena pokuta až ve výši 25 milionů korun. Pokud se jedná o odpad nebezpečný, hodnotí se to jako přitěžující okolnost,“ popsala možnou výši pokuty mluvčí České inspekce životního prostředí Miriam Loužecká.

  Michal Baláž začal jako správce na hřišti působit nejpozději 1. července, úpravy střechy probíhaly určitě dva měsíce po jeho nástupu. V té době taky muselo dojít k rozhodnutí nebezpečný odpad zakopat.

  Zdroj: vz  Nepřehlédněte