Stát nebude navyšovat příspěvek na obnovu karlovarských Císařských Lázní

12.7.2022
Roman Kořinek

Ministr kultury Martin Baxa (ODS) zavítal na prohlídku budovy národní kulturní památky Císařské lázně v Karlových Varech. Tu revitalizuje Karlových kraj, proto ministra provázel hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (STAN). Cena obnovy pomalu šplhá k jedné a půl miliardě korun a Ministerstvo kultury dosud přispělo na obnovu Císařských lázní téměř 400 miliony korun. Další peníze ale stát na rekonstrukci nepřidá.

„Hejtman mluvil s ministrem kultury o pokračující podpoře ministerstva určené na revitalizaci Císařských lázní hned v úvodu prohlídky stavby, situace je nicméně v současné době nejen v tomto, ale i v ostatních resortech napjatá. Proto i u vlastních projektů státu dochází k redukcím, navýšení podpory tak není realistické. Karlovarskému kraji se podařilo získat na obnovu této národní kulturní památky v souhrnu téměř 400 mil. Kč, část dotace ještě bude vyplacena. Kraj také plánuje získat část nákladů na vestavbu sálu z evropských peněz v rámci programu ITI,“ sdělila mluvčí Karlovarského kraje Jana Pavlíková.

I přesto ale hejtman vyjádřil radost, že mohl ministra kultury probíhající stavbou provést. „Ministr byl velmi překvapen rozsahem rekonstrukce, ale co ho nejvíc zaujalo, je projekt víceúčelového sálu a jeho vestavby do atria budovy. Věřím, že se sem pan ministr ještě s odstupem času dostane, aby mohl porovnat, jak se památka rychle mění. A poté ho v červnu 2023 rádi přivítáme na slavnostním otevření Císařských lázní pro veřejnost,“ uvedl Petr Kulhánek.

Podle ministra Martina Baxy má projekt vestavěného sálu, který bude v první řadě sloužit Karlovarskému symfonickému orchestru, velký potenciál. „Připadá mi zajímavý v kontextu historie i budoucnosti Císařských lázní a vidím v tom velkou perspektivu. Finance, kterými ministerstvo přispělo na obnovu budovy, jsou zde využity velmi dobře,“ řekl ministr a ocenil i finanční přispění města Karlovy Vary na revitalizaci budovy.

„V současnosti je na obnově budovy prostavěno okolo půl miliardy korun. Dokončení rekonstrukce je v plánu během března příštího roku, v červnu se pak budova otevře návštěvníkům,“ doplnila Jana Pavlíková.

Zdroj: vzNepřehlédněte