Statisíce bez výběrového řízení pro člena SPD

29.4.2020
Redakce

Celý příběh nově vydávaného měsíčníku provází řada nejasností. Středočeský kraj se opakovaně snažil vysoutěžit tisk a distribuci “krajských” novin v minulých letech. Nikdy ale nedokázal výběrové řízení dotáhnout do konce. To poslední výběrové řízení vyhrálo s nejlepší cenou vydavatelství A11 (které vydává i Náš region), krajský úřad ale následně celou zakázku zrušil. Volby se ale konají už v tomto roce a tak kancelář hejtmanky podepsala 23. srpna loňského roku smlouvu na tisk a ve stejný den i smlouvu na distribuci zpravodaje Středočech. Obě dvě bez řádného výběrového řízení, jakožto zakázky malého rozsahu do 2 milionů korun.

Zajímavé je i komu tyto zakázky připadly. Tisk zajišťuje společnost Mafra a.s., která patří do impéria Agrofert předsedy ANO a premiéra Andreje Babiše, v tuto chvíli dočasně převedená do svěřeneckého fondu. Jen připomeňme, že středočeská hejtmanka Jermanová je také z ANO. Určitě se tak Andrej Babiš nebude zlobit, že společnost Mafra zakázku získala.

Distribuci pak jako zakázku získala společnost Strategic Consulting a.s. Jana Čížka. Je to muž, který je členem hnutí SPD Tomia Okamury. V Praze neúspěšně kandidoval jak do zastupitelstva hlavního města Prahy, tak na radnici Prahy 10. Tato volba je značně zarážející. Proč politický oponent ANO, představitel SPD a člověk opakovaně spojovaný s pražským kmotrem Tomášem Hrdličkou, získal bez výběrového řízení lukrativní zakázku od úřadu středočeského kraje, který je  řízený hejtmankou Jermanovou z hnutí s protikorupční rétorikou? Spojuje ho snad s krajem nějaké další tajemství?

Každý měsíc tak úřad zaplatí přibližně 500 tisíc korun za tisk a distribuci měsíčníku Středočech, který v únoru přinesl samé pozitivní zprávy a dvě fotografie hejtmanky Jermanové z ANO. Navíc bude tato prezentace stát daňové poplatníky, teď i všechny voliče ve středních Čechách další miliony korun, protože kraj právě soutěží dvě zakázky. A to na tisk a na distribuci krajského měsíčníku na příští dva roky. Krajský úřad úřad už tuto zakázku po minulých nezdarech nesoutěží sám, přestože má celé právní oddělení a stejně tak oddělení veřejných zakázek. Najal si na to renomovanou právní kancelář což jsou další náklady. A nakonec částka, ze kterou se má měsíčník tisknout? Necelých 18 milionů korun bez DPH! A distribuovat se má za dalších více než 11 milionů. Na propagaci pak má padnout skoro 30 milionů korun. Vítězové zatím nejsou známí, ale redakce Našeho regionu bude tyto zakázky dál sledovat a v některém z příštích čísel přinese další informace.Nepřehlédněte