• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Stavba obchvatu Slaný Velvary začala. Uleví se konečně okolním obcím?

  12.12.2017
  Vanesa Blažková

  Slaný a okolní obce si brzy oddechnou od nadměrného dopravního provozu. Oficiálně totiž začala stavba silničního obchvatu.

  FOTO: Nový obchvat Slaný Velvary

  Nový obchvat Slaný Velvary - Nový obchvat Slaný Velvary - Snímek obrazovky 2017-12-11 v 16.12.45Nový obchvat Slaný Velvary - Velvary_CZ_Town_Hall_and_St_Catherine_ChurchNový obchvat Slaný Velvary - Slany_CZ_pohled_na_centrum_od_Brodu_350

  13 km, 900 milionů korun

  Obchvat bude zhruba 13 km dlouhý úsek přeložky silnice číslo 16 mezi Slaným a Velvary, sloužící jako tah propojující například chomutovskou silnici 7 a teplickou dálnici D8. Záměrem realizace přeložky je především dosáhnout zvýšené plynulosti a bezpečnosti dopravy na silnici I/16. Pro bezpečnost bude vybaven nově vybudovanými mimoúrovňovými křižovatkami. Předpokládaná cena stavby včetně DPH vyjde zhruba na 900 milionů korun.

  Stavba proběhne v jedné etapě

  Část nákladů pokryjí evropské dotace. Úkolu se zhostí firma Strabag, která zakázku získala. Počítá se, že hotovo bude nejpozději v roce 2020. Podle ministra dopravy Dana Ťoka bude úsek postaven rovnou v jedné etapě, na místo plánovaných tří. Starosta Martin Hrabánek uvedl, že při přípravě stavby bylo třeba vyřešit u pozemků přes 450 vlastnických vztahů. Deset let trvalo, než se povedlo odkoupit vše.

  Řidič ve Slaném přejel muže ležícího na silnici

   Stavbu mohou pozdržet archeologické výzkumy

  Jan Kroupa z generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic připoměl, že stavbu mohou pozdržet archeologické výzkumy, které však zřejmě nebudou tak velkého rozsahu, jako například na stavbě dálnice D1.

  Roky čekání, konečně úleva

  Projekt přinese úlevu například obcím Blahotice Vítov, Luníkov nebo Ješín. Podle výsledků sčítání z roku 2005 dosahují intenzity na silnici I/16 v úseku Slaný–Velvary hodnot přes 10 000 vozidel (včetně nákladních) za 24 hodin v obou směrech.

  Řidič z Velvar před tragickou nehodou pil alkohol. Obě děti nakonec přežily  Nepřehlédněte