Stavba táborského centra pro seniory vyjde levněji

3.5.2022
Jiří Bydžovský

Stavba táborského centra pro seniory bude stát necelých 219 milionů korun bez daně. Je to téměř o 20 milionů korun méně, než byla odhadovaná cena. Město předpokládá kolaudaci objektu, jehož výstavba začala na podzim roku 2019, v nejbližších dnech. Klienti by měli začít využívat služby táborského centra od podzimu.

Domov pro seniory navazuje na G centrum, které ve městě poskytuje sociální služby, a na domov důchodců. V novém objektu budou například i lůžka pro pacienty s Alzheimerovou chorobou. „Jedná se o druhou největší investici města. Velmi nás těší, že se nám v dnešní době při situaci ve stavebnictví podařilo projekt dokončit za tuto částku,“ uvedl táborský starosta Štěpán Pavlík /Tábor 2020/.

V novodobé historii město připravilo jen jednu nákladnější investici. Šlo o odbahnění nádrže Jordán v letech 2012 až 2014, které stálo 466 milionů korun. Výstavba centra pro seniory podle Pavlíka reaguje na poptávku, kdy populace stárne a zvyšuje se věk dožití.

Objekt bude mít kapacitu sedm desítek lůžek. Z celkové částky město uhradí přibližně 137 milionů korun. „Na zbylých 82 milionů korun se nám podařilo získat dotace,“ uvedl Pavlík. Město na projekt získalo grant například od ministerstva práce a sociálních věcí nebo od Jihočeského kraje.

Původní cena za stavbu, jak vzešla ze soutěže, byla 207 milionů korun. Různými změnami se však během výstavby o téměř 12 milionů korun navýšila. „Ale většinou se jednalo o to, že se zlepšoval komfort pro uživatele. Musíme ocenit, že dodatky ke smlouvě se prakticky netýkaly navýšení cen za materiál nebo práce a vlastně jsme se stále drželi cen z uzavřené smlouvy,“ řekl táborský starosta.

Zdroj:čtkNepřehlédněte