• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Sto let po smrti Jiřího Wolkera pořádá Prostějov procházku po jeho stopách

  18.2.2024
  Doris Drienová

  Prohlídkovou trasu vedoucí po místech spojených s básníkem Jiřím Wolkerem připravila na sobotu 24. února radnice v Prostějově, kde se Wolker v březnu 1900 narodil a v lednu 2024 zemřel. Prohlídková trasa připomene 100. výročí básníkova úmrtí.

  Město se tímto způsobem připojí k Mezinárodnímu dni průvodců. Médiím to sdělila primátorova náměstkyně Milada Sokolová (ODS).

  „Prohlídková trasa začne u rodného domu Jiřího Wolkera a povede přes městskou knihovnu, budovu základní školy na Palackého ulici, kterou navštěvoval, centrum města až ke gymnáziu, jež dnes nese jeho jméno. Zakončena bude v aule gymnázia recitací Wolkerových básní,“ uvedla Sokolová. Život a dílo Jiřího Wolkera si v Prostějově lidé letos připomenou také výstavami, festivalem poezie či módní přehlídkou zaměřenou na první republiku.

  Například v Muzeu a galerii v Prostějově otevřeli tento týden novou stálou expozici s názvem #JIRIWOLKER. Návštěvníky na ní seznamuje nejen s životem a tvorbou Jiřího Wolkera, ale i s dějinným kontextem doby první poloviny 20. století. Součástí výstavy jsou i digitální technologie, které zájemcům přinášejí nové zážitky.

  Jiřího Wolkera od roku 2018 připomíná jeho bronzová socha v životní velikosti, která je na náměstí T. G. Masaryka. Znázorňuje básníka sedícího na lavičce. Plastika byla zhotovena s pomocí moderních 3D technologií, díky kterým je věrnou rekonstrukcí Wolkerova těla. Použity byly dobové fotografie, posmrtná maska a soukromé artefakty. Socha básníka je posazena na běžnou lavičku z mobiliáře náměstí T. G. Masaryka. Loni na chodníku u sochy přibyla žulová informační deska, díky které se návštěvníci města dozvědí, komu socha mladého muže sedícího na lavičce patří.

  Básník Jiří Wolker se narodil 29. března 1900 v Prostějově. První literární pokusy si odbyl již při studiu na prostějovském gymnáziu. Po jeho absolvování odešel do Prahy, kde se zapsal na práva a zároveň docházel na literární přednášky na filozofické fakultě. Wolkerovo studium však přerušila tuberkulóza, které básník ve věku 23 let podlehl.

  K nejznámějším Wolkerovým dílům patří básnické sbírky Host do domu (1921) a Těžká hodina (1922). Wolker se však věnoval i literární teorii. Byl mimo jiné autorem stati Umění všední, či nedělní?, v níž obhajoval principy proletářsky orientované básnické tvorby.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte