Stovky lyžařů vyrazily do běžeckých stop na jihu Čech

4.2.2023
Doris Drienová

Stovky lyžařů v sobotu vyrazily do běžeckých stop na řadě míst na jihu Čech. Přilákaly je především solidní podmínky, kdy v posledních dnech napadlo především ve vyšších polohách až půl metru sněhu. Desítky účastníků například registrovali organizátoři závodu Frymburská stopa 2023, který má téměř čtyřicetiletou historii. Za pořadatele to řekl Martin Řezáč.

„Pomohly nám hlavně ideální podmínky. Napadl dostatek sněhu, takže se nám podařilo připravit kvalitní stopy. V pátek večer sice lehce pršelo, ale dnes ráno už zase sněžilo a postupně se vyjasnilo,“ uvedl Řezáč. Okolí Frymburku nad Vltavou na Českokrumlovsku podle něj nyní nabízí nejlepší podmínky v této sezoně. „Bylo to znát i na zájmu. Kromě závodníků, kteří se dnes vydali na trať, si s nimi různé kratší vzdálenosti vyzkoušely i stovky dalších lyžařů, aniž by se zapojily do Frymburské stopy. Jen si prostě u nás vyzkoušeli připravené trasy,“ řekl Řezáč.

Běžkaři se v hojné míře vydali i na jiná místa Jihočeského kraje. Velký nápor evidovala Šumava, což umocnil i fakt, že začíná první turnus jarních prázdnin. Na Šumavě od středy napadlo na některých místech více než půl metru sněhu.

Dobré podmínky jsou také v areálu Pasečná u Přední Výtoně na Českokrumlovsku. Běžkaře tam stopy navedou od lipenské přehrady až na rakouskou stranu. „Celý příští týden má přes noc mrznout a přes den svítit slunce. Místní louky a výhledy na šumavské vršky a Alpy by tak mohly být z upravených stop přímo dokonalé. Očekáváme velký zájem běžkařů, a doporučujeme proto raději rezervaci běžek v naší půjčovně včas on-line,“ řekla provozovatelka areálu Běžky Pasečná Kamila Sušanková.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte