Strakonice koupí od firmy Energo teplovod, vyřeší tak spor o teplo

12.5.2022
Jiří Bydžovský

Strakonice koupí teplovod na sídlišti Šumavská. Město tak chce vyřešit vleklý spor o dodávky tepla, který vedla firma Energo, vlastník teplovodu, se strakonickou teplárnou. Teplovod a další zařízení i s pozemky koupí radnice zhruba za 15 milionů korun. Koupi schválili zastupitelé.

„Vedlo nás k tomu  především to, abychom zabezpečili dodávky tepla pro oblast, kde dlouhodobě panují spory mezi teplárnou a vlastníkem teplovodu. Odkoupení jeho zařízení jsme viděli jako cestu, jak odstranit překážky a nastolit normální poměry, že ten, kdo vyrábí i dodává konečným zákazníkům,“ řekl  místostarosta Rudolf Oberfalcer /Strakonická Veřejnost/. Město je většinovým akcionářem, drží v teplárně 77,3 procenta akcií. Podle místostarosty blokuje spor i modernizaci sídlišť a žádosti o dotace.

Teplárna loni několikrát přerušila dodávky firmě Energo, která zásobuje i přes 250 bytů na sídlišti Šumavská. Jeho obyvatelé tak byli opakovaně bez tepla a teplé vody. Teplárna a Energo vedou spor o platby za odběry, věc řeší soudy.

Smlouvy podepíše město pod podmínkou, že Energo složí u notáře částku, kterou dluží městské společností TC Přádelna Strakonice. Podle radních je to zhruba milion korun. Loni získalo město od Energetického regulačního úřadu licenci pro TC Přádelna, která začala fungovat jako odběratel a dodavatel energií. Dodávala Energu, s nímž vede spor teplárna. Cílem bylo zajistit dodávky tepla na sídlišti Šumavská. Podle města ale Energo neplatilo ani Přádelně. Podle Oberfalcera se na složení sumy u notáře s firmou Energo radní dohodli.

Radnice koupí teplovod včetně zařízení výměníkových stanic. Peníze město vezme z prostředků minulých let. Bývalý šéf teplárny Pavel Hřídel označil koupi za rizikovou investici. Podle odborníka, jejž oslovil, by skutečná cena měla být 7,8 milionu, tedy asi o polovinu nižší. „Rozvody pro topení jsou více než za polovinou životnosti, rozvody pro teplou vodu jsou na hraně životnosti nebo za životností,“ uvedl Hřídel.

Novým ředitelem teplárny po Hřídelovi by se měl stát generál Pavel Bulant. Od 1. června bude členem představenstva, které pak zvolí svého předsedu. Bulant zvítězil ve výběrovém řízení.

Zdroj:čtkNepřehlédněte