Strakonické muzeum dokončilo opravu za 140 milionů Kč. Návštěvníkům se otevře v dubnu

21.1.2022
Jiří Bydžovský

Strakonické muzeum středního Pootaví otevře 1. dubna nové stálé expozice. Dokončilo několikaletou opravu. Náklady byly 140 milionů korun, proti původní částce stouply kvůli vícepracím asi o 20 milionů. Expozice chtělo muzeum otevřít loni v červenci, ale práce zbrzdila pandemie.

Oprava muzea začala v červenci 2018. Z nákladů kryla 108 milionů Kč dotace. V dubnu nabídne nové expozice a věci typické pro město, tedy textil, zbraně, motocykly ČZ, dudáky a loutky. V bývalém sídle maltézských rytířů vznikla expozice o tomto řádu. V hradním paláci jsou dva nové bezbariérové sály.

„Původně jsme chtěli otevřít loni v červenci. Stavbu naštěstí pandemie nepostihla, dokončili jsme ji v prosinci 2020. Bohužel pandemie udeřila do menších firem, které nám dělaly expoziční část, vitríny, obklady. Navíc jedna firma, specializovaná na muzejní interiéry, měla velkou subdodávku ve firmě Destin ze Slovenska, a tam byl problém, když byly zavřené hranice, oni sem nemohli, pak byl problém s očkováním,“ řekla ředitelka muzea Ivana Říhová.

Opravovala se plocha 2300 metrů čtverečních. Povedlo se zachránit poškozené nástěnné malby ze 13. a 14. století, v havarijním stavu byla stěna hradního paláce, odborníci zrestaurovali kamenné prvky. Vznikly i dva nové bezbariérové sály. Sály nešlo vytápět, přístupné byly proto jen v létě, teď jsou vytápěné. Nové expozice mohou být otevřené celý rok. Při přestavbě našli restaurátoři i nástěnné malby z 18. století a část středověkého oltáře. Stavební práce stály 78 milionů Kč.

V každé expozici bude několik dotykových obrazovek. Muzeum nechalo postavit i výtah mezi prvním a druhý nádvořím. Částečně se tak zbaví bariér. „Nedokážeme je odstranit úplně, to dispozice hradu neumožňuje,“ řekla Říhová.

Muzeum koupilo do expozic desítky dud z ČR i ze zahraničí, závodní motocykl ČZ 125 z roku 1957, získalo i několik sad lékařského náčiní z doby Rakouska-Uherska. Má i nový web a logo. Nabídnetaké dva animované filmy, o stavebních úpravách hradu a o tom, jak se do Čech dostal řád johanitů.

Zřizovatelem muzea je Jihočeský kraj. Muzeum sídlí v areálu hradu, který založil rod Bavorů ze Strakonic na soutoku řek Otavy a Volyňky v první čtvrtině 13. století. Areál je od roku 1995 národní kulturní památkou.

Zdroj:čtkNepřehlédněte