• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Střechy, opěrné zdi, okna nebo dveře. Liberecký kraj pomůže obnovit některé památky v regionu

  9.6.2023
  Fefík

  Od roku 2016 podporuje Liberecký kraj individuálními dotacemi opravy a obnovy kulturních památek v regionu – zejména v případech, kdy jsou práce finančně náročné nebo jde-li o památky ohrožené. Letos rozdělí na individuálních dotacích rekordních 14,3 milionu korun.

  Zmíněná částka pokryje postupně sedmnáct akcí napříč regionem. Dvě z nich s celkovou podporou 1,8 milionu již zastupitelé schválili, nyní prochází schvalovacím procesem dalších sedm, na něž kraj uvolní 5,4 milionu korun a poté bude následovat ještě osm s částkou 7,1 milionu.

  Jednáme s žadateli o dotace, upřesňujeme parametry a objem prací, zkrátka ladíme detaily tak, abychom předešli potenciálním problémům a dodatkům smluv. U památek ale nikdy není dopředu jasné, jestli se při odkrytí některých částí neobjeví akutnější problém, než který chtěl žadatel původně řešit. Tam potom postupujeme tak, že smlouvu dodatkem měníme tak, aby měl postup při obnově logiku,“ upřesnila Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana Libereckého kraje.

  Spektrum stavebních akcí je pestré. Na obnovu pěti oken a dvou dveří brusírny v Harrachově například poskytne kraj půl milionu korun. Město Desná získá na rekonstrukci střechy Riedelovy vily rovný milion a stejná částka poputuje do Jilemnice na opravu opěrné zdi v zámeckém parku. Obnovu střešní krytiny na kostele svatého Jana Křtitele v Křížlicích podpoří kraj osmi sty tisíci korun. Farnosti ve Zlaté Olešnici přispěje kraj šesti set tisícovou částkou na obnovu střechy tamního kostela svatého Martina.

  Liberecký kraj bude financovat nostalgické vlaky. Třeba ty na nejstrmější trati u nás

   

  Na stejný účel, ale u zámku, využije město Doksy krajskou dotaci ve výši milion korun. Poloviční suma, půl milionu, pomůže v restaurování kříže na věžičce, opravě schodišť a restaurování kruhové vitráže v kostele Mistra Jana Husa v České Lípě.

  Od roku 2016 do roku 2022 Liberecký kraj individuálními dotacemi podpořil celkem 52 projektů v souhrnné výši přes 40 milionů korun. Byly mezi nimi například obnova bývalé sušárny chmele v Dubé, rekonstrukce kaple Božího hrobu v Liberci nebo celková obnova dřevěného věšadlového mostu v Bystré nad Jizerou.

  Zdroj: Jan Mikulička, Liberecký kraj  Nepřehlédněte