• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Středočeská města se potýkají s úbytkem obyvatel

  9.7.2022
  Redakce

  Většině velkých měst ve středních Čechách, včetně největšího, Kladna, ubylo v posledních čtyřech letech obyvatel. Důvodem je například stěhování a také vyšší počet zemřelých v důsledku pandemie covidu. Lidí naopak přibývá vlivem stěhování v menších městech v okresech Praha-východ a Praha-západ, kde je dobré dopravní spojení do hlavního města a kvalitní infrastruktura, například v Říčanech u Prahy.

  Kladnu klesl počet obyvatel z 69.054 v roce 2018 na 66.903 ke konci loňského roku. Zatímco v letech 2018 a 2019 počet obyvatel mírně vzrostl, v uplynulých dvou letech se snížil. Důvodem je nejen stěhování jeho obyvatel, ale také nadprůměrný počet zemřelých a nižší počet narozených dětí oproti rokům předchozím. Důvodem zvýšeného počtu úmrtí byla i pandemie covidu.

  Například ve středních Čechách loni v březnu zemřelo téměř o 74 procent obyvatel více než byl průměr za předchozích pět let. Počet zemřelých roste také v důsledku vyššího věkového průměru obyvatel města. Podle statistiků byl průměrný věk obyvatel Kladna do roku 2000 nižší než průměr za ČR i Středočeský kraj, od roku 2003 je naopak vyšší. V Kladně minulý rok zemřelo nejvíce lidí minimálně za posledních 50 let, a to 982. Narodilo se 648 dětí. Přistěhovalo se 1791 a vystěhovalo se 2069 lidí.

  Podle mluvčího kladenské radnice Víta Herala je pro kladenské děti kapacita mateřských škol dostatečná. „Celkem jich bylo umístěno 614 (o 49 méně než v předchozím roce),“ uvedl Heral. Podle něj kapacita též stačí v základních školách, kde bylo celkem (bez ukrajinských uprchlíků) přijato 795 dětí, do prvních tříd bylo přijato o 90 dětí více, než v předchozích letech. „Ukrajinských dětí bylo při následném zvláštním zápisu umístěno do MŠ 26, do ZŠ 69. Zájem o umístění dětí z jiných obcí byl většinou uspokojen,“ doplnil Heral.

  Naopak podle Herala ve městě nestačí kapacita domovů pro seniory. V posledních letech vedení města investovalo do opravy a rozšíření domova pro seniory v ulici Fr. Kloze, jeho dřívější kapacita vzrostla přibližně o 20 lůžek na více než 150. V kladenské části Švermov je také domov pro seniory, má zhruba 250 míst. Jeho zřizovatelem není město, ale Středočeský kraj.

  Kladno nedávno zahájilo proces odkupu hotelového areálu La Park. Podle primátora Milana Volfa (Volba pro Kladno) se o jeho případném využití rozhodne až v dalších letech, ale jedním z návrhů jsou sociální služby. Malý dům s pečovatelskou službou, který by mohl být v areálu, zmínil už dříve také opoziční zastupitel Lukáš Hanes (ODS). Podle predikce vývoje podílu seniorů starších 80 let na počtu obyvatel Kladna stoupne do pěti let ze současných zhruba čtyř procent téměř na šest procent a dál poroste. Podíl osob mezi 65 a 79 lety by se výrazně měnit neměl, ukazuje predikce, kterou poskytl Heral.

  Některá středočeská města zaznamenala v posledních letech nárůst počtu obyvatel, kteří nemají ve městě hlášený trvalý pobyt. Osmé nejlidnatější město v regionu Brandýs nad Labem-Stará Boleslav například hledá způsob, jak lidi k trvalému pobyt motivovat. „Ve městě jsou odhadem 3000 až 4000 lidí, kteří zde trvale žijí, ale trvalý pobyt mají hlášený jinde. Město tedy přichází odhadem o 45 až 60 milionů korun ročně z rozpočtového určení daní,“ řekla ČTK za město Kateřina Stránská. Na podzim začnou v Brandýse se stavbou multifunkční sportovní haly a s modernizací čističky odpadních vod, město kvůli tomu zvýší současný úvěr o 100 milionů na 300 milionů korun.

  Podobná situace je v Kutné Hoře. Radnice nemá o počtu obyvatel přesný přehled, protože řada lidí se nehlásí k trvalému pobytu. „Pořád se držíme kolem hranice 20.000 obyvatel. Máme pocit, že sem noví lidé přicházejí, ale na statistice se to bohužel neukazuje,“ řekla místostarostka Silvia Doušová (STAN Šance pro Kutnou Horu). V Kutné Hoře a okolí se staví a přibývají mladé rodiny. Město dokončilo novou školku a plánuje stavbu další.

  Říčany mají přes 16.000 obyvatel a stále jich přibývá. Kvůli své poloze u Prahy je město pod velkým tlakem developerů a zájemců o bydlení. Ve městě jsou čtyři městské základní školy, například 1. ZŠ se ale nevejde do jednoho objektu a sídlí ve více budovách. Radnice proto chystá výstavbu nové základní školy pro 540 dětí. Skutečnost, že Říčany jsou „dobrou adresou“, má podle starosty Davida Michaličky (Klidné město) i stinné stránky, například vysoké ceny nemovitostí pro nové zájemce o byty nebo domy, tudíž malou dostupnost bydlení.

  V 85 městech Středočeského kraje žilo na konci loňského roku 706.096 lidí, což bylo meziročně o 2494 více. Podíl obyvatel ve městech se mezi lety 2018 až 2021 snížil z 52 na 50,9 procent. Za první čtvrtletí letošního roku bylo podle statistiků dokončeno více než 2000 bytů, je to meziročně téměř o čtvrtinu víc.

  zdroj: čtk


  Témata:

  Nepřehlédněte