Středočeský kraj nevidí uzavření pražského uprchlického centra jako hrozbu

14.6.2022
Redakce

Středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) nepředpokládá, že by uzavření pražského Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU) zhoršilo situaci v regionu. Kraj situaci zvládne, v případě potřeby navýší kapacity střediska v Kutné Hoře, řekla dnes novinářům. Vedení Prahy uzavře vysočanské centrum pro ukrajinské uprchlíky o půlnoci na čtvrtek. Důvodem jsou přeplněnost metropole a nedostatečné kapacity. Pražské centrum sloužilo i pro Středočeský kraj.

„Já si myslím, že tu situaci zvládneme. Nepředpokládáme, že zavření krajského asistenčního centra v Praze by mělo nějaké velké důsledky pro krajské asistenční centrum v Kutné Hoře,“ uvedla Pecková. Středisko podle ní nyní funguje ve všední dny od 08:00 do 17:00 a o víkendech od 08:00 do 12:00. Lze jej však otevřít na 24 hodin denně. „My opravdu nepředpokládáme, že by se tato situace stala,“ dodala.

Hejtmanka připomněla, že v hlavním městě i Středočeském kraji fungují odbory azylové a migrační politiky a oddělení cizinecké policie, kde si ukrajinští uprchlíci také mohou všechny doklady vyřídit. Na běžence jsou připraveny i středočeské pobočky úřadu práce. „Takže předpokládáme, že když bude potřeba, tak se ta zátěž rovnoměrně rozprostře mezi celý Středočeský kraj,“ uvedla Pecková.

Rozhodnutí pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) uzavřít centrum hejtmanka chápe, nepovažuje ho za politickou kampaň. Hřib podle ní na přetíženost hlavního města upozorňuje dlouhodobě.

Středočeská asistenční centra odbavila od začátku března 28.398 ukrajinských uprchlíků. Centra v Mladé Boleslavi a Příbrami v květnu kvůli nízké vytíženosti skončila, v provozu zůstává centrum v Kutné Hoře. Na něj se kvůli registraci a pomoci s ubytováním obrací v pracovním týdnu desítky běženců denně. Kraj kromě toho využívá společně s Prahou právě středisko v pražských Vysočanech.

V Praze je až čtyřikrát více uprchlíků na 1000 obyvatel než v jiných regionech. Vláda zároveň hlavnímu městu zatím nepředložila požadovaný plán přerozdělování uprchlíků do méně vytížených krajů. Na místě KACPU zůstane informační služba pro uprchlíky.

Hřib tvrdí, že uzavření KACPU nutně nemusí být definitivním řešením a že pokud by stát ve spolupráci se samosprávami vytvořil spravedlivý mechanismus distribuce uprchlíků, Praha se nebrání tomu centrum opět otevřít. Mluvčí pražské policie Jan Daněk dnes ČTK sdělil, že registraci uprchlíků budou i nadále řešit odbory azylové a migrační politiky v Žukovského ulici v Praze 6 a v Cigánkově ulici v Praze 4, přičemž pracovní doba bude stejná, jako byla v KACPU.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) už dříve uvedl, že i v případě uzavření pražského centra se o uprchlíky s ukrajinským pasem postarají asistenční centra v dalších regionech. Ministr věří tomu, že další kraje se ke kroku Prahy nepřipojí. Pražského primátora zkritizoval za nesolidaritu a za to, že další pomoc Ukrajině pojal jako své předvolební téma. Spolu s premiérem Petrem Fialou (ODS) budou s Hřibem jednat v pátek.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte