Středočeští radní doporučili zastupitelům přerozdělit více než 14 milionů korun z letošního Fondu homogenizace. Peníze mají pomoci dalším šesti obcím sjednotit povrch krajských silnic II. a III. třídy po výkopových pracích spojených nejčastěji s budováním vodovodů nebo kanalizací. Místo pouhého záplatování výkopů mohou obce díky dotaci provést obnovu vozovky v celé šíři.
Mezi letošními příjemci jsou Chrašticé, Horní Kruty, Zásmuky, Hrušov a Bystřice. V Českém Brodě půjdou prostředky konkrétně na obnovu Tuchorazské ulice. Radní pro oblast silniční dopravy Josef Pátek přitom zdůrazňuje, že jde o péči o krajský majetek: „Krajské silnice jsou díky tomu bez zbytečných záplat a spár, čímž zvyšujeme jejich kvalitu, zároveň s tím významně pečujeme o svůj majetek.“
Fond homogenizace funguje ve Středočeském kraji pět let a za tu dobu podpořil přibližně stovku obcí. Pro letošní rok kraj vyčlenil do fondu rovných 100 milionů korun. Obce, které o dotaci dosud nepožádaly, mají čas do konce září. „Určitě by toho měly využít,“ vyzývá Pátek.
Dotaci lze použít na asfaltové povrchy, od loňského roku také na dlážděné cesty a opravy podkladních vrstev vozovky. Vloni se zároveň zvýšila maximální sazba na 4 000 korun za metr čtvereční poloviny opravené vozovky. Stejné podmínky platí i letos.
Zdroj: Středočeský kraj


















