• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Středočeští studenti chtějí maturitu, místa ve školách ale nestačí

  26.5.2024
  Doris Drienová

  Ve Středočeském kraji je zájem o všeobecné maturitní vzdělávání, kapacity je třeba zvýšit. Shodli se na tom v anketě lídři stran a uskupení pro podzimní krajské volby. Upozorňují i na potřebu zohlednění demografických studií pro následující roky.

  V posledních letech přibylo ve školách v kraji 4000 míst, a to zcela nových nebo při změně oboru. Především v okresech Praha-východ a Praha-západ už hejtmanství připravuje navýšení kapacit gymnázií, dále už postupně navyšuje i počty míst na lyceích. Podle celkových čísel odpovídá nabídka ve středních Čechách poptávce studentů, jenže zejména v okolí Prahy zájem studentů značně převyšuje nabídku oborů.

  V prvním kole přijímacího řízení se ve Středočeském kraji dostalo na střední školu 14.679 uchazečů, tedy 92,2 procenta. Celkem se na školy v regionu letos hlásilo přes 15.900 dětí, z nichž mělo 1563 jako první volbu čtyřleté gymnázium. Kapacita krajských gymnázií činí 1404 míst. „Chystá se rozšíření Gymnázia Hostivice, půdní vestavby v gymnáziích v Říčanech, v Berouně a v Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi, výstavba nového gymnázia v Černošicích a rovněž nového v Jesenici a společná výstavba gymnázia s městem Roztoky,“ uvedla středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN), která hnutí opět povede do krajských voleb.

  Jinde v kraji jsou podle ní kapacity postačující, ale v zázemí kolem Prahy historicky ani střední školy, až na výjimky, neexistovaly. V regionu přibyla nová místa pro maturitní studium též na lyceích, a to na technických, ekonomických, pedagogických a zdravotnických. Podle hejtmanky jsou velmi žádaná a smysluplná. Hejtmanství navrhuje Praze i vybudování velkých společných studijních kampusů na hranicích s Prahou, což by pomohlo zajistit kvalitní vzdělávací zázemí dobře dostupné z Prahy i Středočeského kraje.

  Podle lídryně Pirátů Lucie Církvy Chocholové je též prioritou úprava struktury maturitních oborů. „Jinými slovy otevírat nové atraktivní obory, které odpovídají potřebám současného světa,“ doplnila. Středočeský kraj jako první v republice spustil důkladnou analýzu a průzkum mezi osmáky, deváťáky a jejich rodiči. Začala i proměna oborové struktury škol tak, aby odpovídala poptávce žáků a zároveň byla smysluplná s ohledem na uplatnění na trhu práce.

  Kromě investic do kapacit chtějí Piráti podle Církvy Chocholové investovat do inovací ve výuce a vybavenosti odborných a řemeslných škol. Kraj v posledních letech též investoval do inovací ve výuce, modernizace výuky a zkvalitnění poskytovaného vzdělávání. Do vytvoření podmínek pro zavádění inovativních metod do výuky mířilo za poslední tři roky přes 315 milionů korun. O další modernizaci chce usilovat i lídr koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) v kraji Jan Skopeček. „Dále se musí prohloubit spolupráce zejména technických škol s firmami, středočeská hospodářská komora je v tom připravena intenzivně spolupracovat,“ řekl.

  Podle něj data také ukazují na nižší kvalitu výstupů vzdělávání na okrajích kraje ve srovnání s ostatními částmi regionu. „Musíme okrajovým částem pomoci se zlepšovat. Kvůli neblahému trendu nárůstu psychických potíží dětí, včetně sebepoškozování, budu usilovat o větší alokaci finančních prostředků na dětské psychology, v oblasti zdravotnictví pak na navýšení počtů dětských psychiatrů,“ dodal lídr Spolu. Hejtmanství potřebuje podle něj i více peněz na školství, ale je třeba nezapomínat na to, že dobré školy dělají především dobří pedagogové, které je třeba umět motivovat a nezapomínat na nepedagogický personál, který je dnes finančně podhodnocený, dodal Skopeček.

  Středočeský kraj vede koalice STAN, ODS, Pirátů a Spojenců pro Středočeský kraj, které tvoří TOP 09, Hlas a Zelení. Do podzimních voleb nyní kandidují společně ODS, KDU-ČSL a TOP 09 jako Spolu. V opozici je teď v kraji hnutí ANO. Středočeská krajská organizace ANO na zaslané odpovědi neodpověděla.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte