Středula chce po Fialovi řešení drahých energií. Je za minutu dvanáct, říká

16.8.2022
Jan Štoll

Statisícové účty za elektřinu drtící rodinné rozpočty, lidé bez příjmů kvůli zavřeným firmám. Řešte to! Tak jde shrnout výzva kandidáta na prezidenta Josefa Středuly, kterou zaslal jako otevřený dopis premiéru Petru Fialovi (ODS). Vaše vláda ukazuje trestuhodnou nečinnost, napsal mu Středula.

„Na svých cestách napříč Českou republikou se setkávám s lidmi. Každé takové setkání má společný jmenovatel. Obavy o budoucnost. Lidé, firmy, podnikatelé i obce se na mě obrací s žádostí o pomoc. Nemohu stát nečinně s rukama za zády tak jako vláda České republiky a čekat, až nás to smete. Pořád je čas začít urychleně pracovat na adresné pomoci lidem, firmám, podnikatelům i obcím a zahájit kroky, po kterých veřejnost volá,“ řekl Středula.

Cena elektřiny totiž opět trhá rekordy, nikdy nestála víc. Ta s dodáním už v příštím roce se dostala na 459 eur / 11 220 korun za MWh. Pro představu, průměrná roční spotřeba rodiny žijící v bytě je 3 až 5 MWh za rok. „Od ledna příštího roku by to bylo v rozmezí 34 až 56 tisíc korun. A to v tom bytě netopí a neohřívají vodu elektřinou. Pak se bavíme o částce přesahující 100 tisíc korun ročně jen za silovou elektřinu bez distribuce,“ dodává Středula. A to o několik hodin později cena elektřiny zdražila ještě více, na 502 eur, tedy 12 278 korun.

Drahé energie dopadají i na firmy, které zaměstnávají lidi. „Podle prezidenta Svazu zaměstnavatelů důlního a naftového průmyslu Vladimíra Budinského se velmi brzy může stát, že vyhasnou výrobní pece a s nimi zhasnou i naděje jejich zaměstnanců na důstojný život. A já to rozhodně nenechám usnout,“ říká rozhořčeně Středula s tím, že drahé energie ohrožují výrobu v tradičních českých firmách jako porcelánka Thun či Sedlecký kaolín.

„Vláda má k ruce celou řadu nástrojů, které může okamžitě použít, aby zmírnila dopady bezprecedentní situace. Zatímco většina evropských zemí podporuje investice a kompenzuje vysoké ceny energií občanům, firmám i podnikatelům, tak česká vláda čeká, že se to tak nějak vyřeší samo,“ dodává Josef Středula a pokračuje. „Například v Německu budou kompenzovat náhrady firmám zpětně již od února letošního roku. Je to již čtvrtá fáze podpory německým podnikatelům, kteří díky ní krizi ustojí a zůstanou na rozdíl od našich firem konkurenceschopné. Fungovat to bude tak, že podle nároků doplatí německá vláda rozdíl v ceně elektřiny a plynu ve výši 30 až 70 % skutečné nákupní ceny v závislosti dopadu situace na konkrétní firmu. Němci zavádějí dokonce i speciální položku podpory, pokud firmy investují a zakládají nové provozy,“ popisuje přístup našich sousedů Josef Středula.

Zdroj: Oficiální webová stránka EU

Drahé energie budou zvyšovat ceny potravin, dalšího zboží i služeb, a roztáčet inflační spirálu, hrozí tak sociální nepokoje. „Když se sociální dialog ignoruje, vede to následně k nepředvídatelným krokům, sporům nebo konfliktům. Žádám proto vládu, aby přestala přehlížet nelehký život našich občanů, firem, podnikatelů a obcí. Jistě, řadě z nich se daří i nadále velmi dobře, ale rozhodně jich není většina. Za sliby si jídlo ani elektřinu nikdo nekoupí! Sociální smír není napořád. Je křehký a nemá předem učenou hranici. Doufám, že si to mocní včas uvědomí. Je za minutu dvanáct,“ připomíná Středula.

Ten chce Fialovu vládu donutit k činnosti následovně. „Požádal jsem o schůzku prezidenta republiky Miloše Zemana, na které chci vyjednat podporu a pomoc při aktivaci vlády. Na termínu schůzky se aktivně pracuje. Požádám členy Poslanecké sněmovny ČR o schůzku,“ uvedl Středula, který je odborovým předákem. Vyzval také firemní svazy, hospodářské komory, spolky a všechny, kdo se obávají o holou existenci aby společně žádaly okamžité vládní řešení.

stoNepřehlédněte