Stromy jsou v ohrožení, ranní mrazíky je ale nejspíš nepoškodily

26.4.2021
Redakce

V sadech společnosti Lukrom plus v Buchlovicích na Uherskohradišťsku nyní kvetou višně. Vysazeny jsou tam na 22 hektarech. „Nad ránem tady byl chvilku minus jeden stupeň, takže myslím, že poškození není žádné. Uvidíme ještě zítra (v úterý). Na jabloně a hrušně je zatím brzo, meruňky máme odkvetené, takže teď to mohlo poškodit akorát višně,“ řekl vedoucí sadů Jaromír Tabarka.

Žádné poškození ovocných stromů vinou dnešních mrazíků není zatím patrné ani v ovocných sadech ve Žlutavě na Zlínsku. „Dnes tu bylo asi hodinu půl stupně pod nulou. Teď ráno není poznat, že by něco zmrzlo. Já myslím, že nějaké škody nebudou. Ještě v noci má být mrazík, tak uvidíme,“ uvedl majitel sadů Aleš Marčík.

Pěstitelé brambor ztratí stamiliony, především kvůli pandemii a zavřeným podnikům

V sadech podle něj už před 14 dny zmrzla zhruba polovina meruněk. „Máme je na osmi hektarech. Meruňky dokvétají, jsou nejvíce náchylné, když se začínají tvořit malé plůdečky. Začínají kvést hrušky, jablka jsou ještě zavřená,“ doplnil Marčík.

Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu může ve Zlínském kraji mrznout také v noci na úterý, kdy meteorologové očekávají jasno až polojasno. Nejnižší noční teploty by se měly pohybovat mezi plus dvěma až minus jedním stupněm Celsia, v údolích místy klesnou až k minus třem stupňům Celsia.

adp/ČTKNepřehlédněte