• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Studenti liberecké univerzity mohou používat umělou inteligenci

  19.9.2023
  Simona Knotková

  Technická univerzita v Liberci umožní studentům používat od tohoto semestru při studiu umělou inteligenci (AI). Podmínkou ale je, že její použití musí student ve své práci uvést. Pravidla využívání AI při výuce a tvůrčí práci definuje a upravuje směrnice platná od 1. září.

  „Akceptujeme a podporujeme využívání nástrojů umělé inteligence při výuce, psaní vysokoškolských kvalifikačních prací a tvůrčí práci. Je ovšem potřeba nastavit pravidla, aby studium bylo pro všechny stále férové. V nové směrnici jsme proto jasně stanovili, že za výslednou práci, především za její správnost, odpovídá vždy autor, a vymezili jsme důležitou zásadu: je nutné použití AI vždy v práci uvést,“ uvedl prorektor pro informatiku Pavel Satrapa.. Student může označit buď celou práci nebo jen nějakou konkrétní pasáž. „Pokud tak autor nebo autorka neučiní, může být práce považována za plagiátorskou,“ dodal Satrapa.

  K aktivnímu využívaní AI nabádá vedení univerzity i vyučující. Chce po nich, aby do výuky cíleně zařadili úlohy, které směřují k využívání nástrojů umělé inteligence a zároveň upozornili studující na výhody i rizika jejich použití.

  Liberecká univerzita nyní zahajuje 70. akademický rok. Jinak organizovaný bude první ročník fakulty umění a architektury. „Studentky a studenti výtvarných a architektonických směrů budou mít nově první semestr komplet společný. Slibujeme si od toho zvýšení kreativity našich studujících,“ uvedl děkan Jan Stolín.

  Nový bakalářský studijní program zaměřený na ochranu přírody a životního prostředí má od tohoto semestru fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická. „Zájem překonal naše očekávání – přišlo 32 přihlášek, do studia bylo nakonec přijato 22 studentek a studentů,“ řekl děkan Jan Picek. Další novinkou na této fakultě je doktorský studijní program nazvaný nano- a mikrotechnologie, na němž se budou podílet nejvýznamnější osobnosti z univerzity v této oblasti. „Kromě těchto odborníků zapojíme do studia jako konzultanty nebo garanty předmětů i řadu odborníků z Akademie věd České republiky. Na zahraničních pracovištích pak budou půlroční stáže studentů, které jim umožní získat nejnovější poznatky a naučit se odborné techniky od excelentních vědců v celosvětovém měřítku,“ dodal Picek.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte