Šumavské hrady lákají k návštěvě. Představí středověkou módu

25.9.2021
Andrea Jančová

K víkendové návštěvě láká trio šumavských gotických hradů Kašperk, Rabí a Velhartice na Klatovsku. Program se tentokrát zaměří na středověkou módu a odívání.  Na návštěvníky čekají výstavy, speciální prohlídky, hudební vystoupení a regionální nebo hradní pochutiny. 

Městem Kašperské Hory vlastněný Kašperk a státní hrady Rabí a Velhartice leží na vrcholech pomyslného rovnostranného trojúhelníku asi 20 kilometrů od sebe. Už deset let tvoří uskupení Šumavské trojhradí, v němž se navzájem propagují a podporují. Od podzimu 2019 pořádají také tematicky zaměřené Dny šumavského trojhradí. Zároveň patří k nejnavštěvovanějším památkám v Plzeňském kraji.

Na Kašperku je program připravený na každý den od 25. do 28. září. Návštěvníky čeká na volně přístupném nádvoří venkovní výstava zabývající se vybranými kapitolami z odívání a módy v období 14. a 15. století. V neděli speciální prohlídky provedou hradem v době středověku. Pondělí se na Kašperku ponese v duchu vojenského odívání. Na nádvoří skupina historického a scénického šermu předvede kromě ukázek šermu také dobovou výzbroj a výstroj středověkých vojáků.

Rabí bude otevřeno 25., 26. a 28. září a po všechny tři dny bude volně průchozí celý areál. Lidé si budou moci prohlédnout modely hradu, vyjít do prvního patra Nového paláce, které slouží jako vyhlídkové místo, navštívit nejstarší část hradu včetně obytné věže donjonu nebo prozkoumat členitá sklepení. Speciální prohlídky představí různé textilní a kožedělné výrobky, úlohu textilu a oděvů v každodenním životě středověké šlechty a poodhalí tajemství středověké barevnosti.

Na Velharticích budou na figurínách vystavené věrné modely středověké módy v životní velikosti, děti si budou moci osahat dobové látky a seznámit se se surovinami, ze kterých se ve středověku vyráběly. Hrad bude mít otevřeno i 27. a 28. září.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte