• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Supi z Dvora Králové byli vypuštěni do divočiny

    Safari Park Dvůr Králové nad Labem poslal na italský ostrov Sardinie dva mladé supy bělohlavé, aby jimi podpořil tamní populaci divokých supů. Na Sardinii budou supi zatím žít ve voliérách, do volné přírody by měli vyletět v dubnu 2025. Supi, kteří jsou v přírodě ohrožení, se ve dvorské zoo vylíhli letos v květnu. Stalo se tak poprvé v historii zoo.

    „Koordinátor evropského chovu supů naše mladé supy vybral jako vhodné k vypuštění do volné přírody. Vybral také místo na Sardinii, kde je posílení divoké populace těchto mohutných dravců potřebné,“ uvedl zoolog dvorského safari parku Michal Podhrázský. Supy na Sardinii vezl autem, cestu ptáci zvládli bez potíží. Nyní jsou na Sardinii v karanténě.

    V minulosti dvorská zoo chovala supy hnědé, mrchožravé nebo africké, nikdy se ale nemnožili. K chovu supů se safari park vrátil v roce 2017 zhruba po patnáctileté přestávce, a to v souvislosti s jejich zhoršující se situací v divočině. Postupně do zahrady přišlo šest dospělých ptáků, kteří dostali možnost se přirozeně spárovat.

    Dvorská zoo vrací do divočiny řadu zvířat. Mezi nejznámější patří návraty nosorožců do Afriky. Mladí supi jsou prvními dravými ptáky, které zoo do volné přírody vrátila.

    Odchov v květnu narozených supů nebyl jednoduchý. „Jedno z ptáčat se vylíhlo samici, která nemá stálého partnera. Odchov sama by nezvládla, a tak jsme mládě po vylíhnutí poslali do Zoo Liberec. Tam se o ně postaral náhradní rodičovský pár jiného druhu, supů hnědých,“ uvedl zoolog. Pokud by mládě odchovali odborníci safari parku, mohlo se to velmi negativně projevit na jeho psychice. „Sup odchovaný lidmi by si je s největší pravděpodobností vtiskl jako svůj vlastní druh. Dále by se tak nemohl zapojit do reprodukce,“ uvedl Podhrázský.

    Populace supů bělohlavých na Sardinii zaznamenala v minulosti dramatický pokles. Mimořádně špatná byla situace po druhé světové válce. Před 50 lety začaly systematické snahy o záchranu sardinské populace, což přineslo výsledky. V roce 2020 populace supů bělohlavých na Sardinii čítala asi 250 jedinců.

    Sup bělohlavý, který může mít rozpětí křídel až 2,7 metru a vážit i přes 11 kilogramů, je nejpočetnější evropský sup. Na řadě míst byl ale v minulosti vyhuben. Díky odchovu v lidské péči však mohl být znovu navrácen do přírody. Kromě jižní Evropy se tento mrchožrout vyskytuje v subtropickém pásmu Asie a Afriky.

    Ve volné přírodě supům coby mrchožroutům s proměnou zemědělství a chovu zvířat silně ubylo potravy. Ohrožuje je i trávení. Když pytláci v Africe zabijí slona či nosorožce, tak je posypou prudkými jedy, aby se zbavili kroužících supů a tím i pozornosti ochranářů. Ti pak kolem zabitého zvířete najdou stovky otrávených ptáků.

    Zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte
    1.12.2024
    Královéhradecký kraj

    O hřebeny Krkonoš je menší zájem

    20.11.2024
    Královéhradecký kraj

    Život řidiče na Náchodsku ukončil strom

    20.11.2024
    Královéhradecký kraj

    Silný vítr na východě Čech lámal stromy