• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Švábi, štěnice i potkani: při kontrole byli odhaleni běžní obyvatelé ubytoven v Jablonci nad Nisou

  15.11.2023
  Doris Drienová

  Šváby, štěnice i přemnožené hlodavce odhalily kontroly ubytoven v Jablonci nad Nisou, kterých se spolu s pracovníky magistrátu zúčastnili i policisté, strážníci, hasiči, hygienici a veterináři. Poslední kontrola se týkala tří ubytoven, prověřili při tom téměř 180 lidí, z toho více než 50 cizinců.

  Nedostatky odhalila kontrola také v evidenci ubytovaných nebo požárním zabezpečení, řekla ve středu mluvčí magistrátu Jana Fričová.

  „Ubytovny a někteří jejich obyvatelé nám způsobují hodně starostí. Nepořádkem počínaje, hlukem a nevhodným chováním konče. Proto jsem inicioval rozsáhlou kontrolu ubytoven za účasti zástupců složek IZS (integrovaného záchranného systému) i pracovníků magistrátu. A rozhodně nezůstane jen u jedné kontroly, i nadále budeme sledovat, zda a jak se zjištěné nedostatky odstraňují. Je to jeden z mnoha kroků, jak zvyšovat bezpečí ve městě,“ doplnil primátor Miloš Vele (ODS).

  Kvalitu a hlavně hygienické poměry ubytování kontrolovala i Krajská hygienická stanice v Liberci. Prohlédla byty i zázemí ubytoven, ve dvou závady nenašla, ve třetí ubytovně ale v horních patrech zaznamenala výskyt švábů a štěnic. „Všeobecně jsou byty v celém patře stroze zařízené, čalouněný nábytek bývá znečištěný, ložní prádlo zašpiněné, v bytech je nepořádek a špína – tento úklid je však věcí ubytovaných osob,“ uvedla ředitelka epidemického odboru krajské hygienické stanice Monika Hausenblasová.

  Majitel ubytovny už podle ní hygienikům doložil, že nechal odbornou firmou provést opakovanou speciální ochrannou dezinsekci. „Podle správce ubytovny si mohou nájemníci po provedené speciální ochranné dezinsekci zdarma vyprat, za běžné praní platí,“ dodala Hausenblasová. Už v srpnu hygienici provedli na základě podnětu na pozemcích ubytovny kontrolu zaměřenou na hlodavce a zjistili silné zamoření. I deratizaci majitel ubytovny zajistil. Další kontrolu tam hygienici plánují ještě do konce listopadu.

  Na ubytovny se zaměřují pracovníci Oddělení sociálně-právní ochrany dětí, jejich okolí pravidelně kontrolují městští strážníci. Problémem jedné z ubytoven byly i odpadky. „V průběhu celého roku jsme řešili přeplněné nádoby na odpad a pytle s odpady kolem nich. Obyvatelé zařízení odkládali svůj odpad i k sousedům. Společně s oddělením životního prostředí jsme vyzvali provozovatele k navýšení kapacity nádob,“ řekla vedoucí oddělení cirkulární ekonomiky města Barbora Šnytrová. Provozovatel už podle ní zajistil velkokapacitní kontejner a jeho pravidelné vyvážení a situace se zlepšila.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte