Svárovský kostel bude mít vitráž od Milana Knížáka

18.9.2017
Marek Kaštil

Ve Svárově na Kladensku byly na začátku září představeny návrhy vitráží pro tamní kostel svatého Lukáše. Ta jsou dílem výtvarníků Milana Knížáka a Milana Periče. Dvě okna, která navrhoval Knížák, už jsou vyrobena. Kostel v roce 2000 zdevastoval požár, později hrozilo jeho úplné uzavření. V posledních letech se ho ale daří postupně opravit.

První dvě vyrobená okna nahradí ta současná zřejmě ještě na konci září. Další dvě by měla být hotova do konce roku, poslední dvojice z celkem šesti nových oken má být dokončena na jaře. Okna firma postupně vyrobí klasickou technologií olověné vitráže. „Jejich jednotícím prvkem je zvláštní rozvrstvení akordů modré,“ uvedla kurátorka pro edukaci z Národní galerie v Praze Jitka Handlová.

Čtyři evangelisté

Čtyři okna v presbytáři kostela navrhl Perič, který na Svárově žije. Jsou na nich postavy čtyř evangelistů: svatého Matouše, svatého Marka, svatého Lukáše a svatého Jana. Volba tématu podle výtvarníka reflektuje počet oken i to, že svatý Lukáš, patron kostela, byl též jedním z evangelistů. Okna v jižní kapli kostela podle Knížákova návrhu zobrazují svatého Rocha a svatého Šebestiána, jimž byla kaple zasvěcena.

Postupná obnova kostela

První zmínky o kostelu svatého Lukáše ve Svárově jsou už ze 13. století. Požár v roce 2000 nevratně poškodil hlavní barokní oltář, nahradila jej kopie oltářního obrazu a původní barokní menza. Prostor mají doplnit právě vitrážová okna. O deset let později začala postupná oprava kostela a areálu hřbitova, v roce 2013 se s pomocí obecní sbírky podařilo nechat odlít, vysvětit a rozeznít nový zvon svatý Lukáš v kostelní věži.

Opravena byla také střecha, nedávno byla obnovena střecha věže. Na opravy přispěla nejen obec Svárov, ale i další okolní obce.

Ondřej Hudec, čtk


Témata:

Nepřehlédněte