• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Svého známého ubil topůrkem od sekery, hrůzného činu u soudu litoval

  12.6.2024
  Doris Drienová

  Za loňské ubití známého dřevěným toporem v opuštěném mlýně v Uherském Brodě na Uherskohradišťsku uložil dnes zlínský krajský soud pětatřicetiletému Tomáši Čonkovi 16 let a šest měsíců vězení.

  Obžalovaný, který v době útoku žil jako bezdomovec, svého činu litoval. Prohlásil vinu, kterou soud přijal. Za vraždu mu hrozilo 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest. Rozsudek není pravomocný, obžalovaný si ponechal lhůtu pro případné podání odvolání, státní zástupce se práva na odvolání vzdal.

  Za polehčující okolnosti považuje soud Čonkovo doznání i to, že spolu s družkou přivolal na místo činu policii. Zároveň při ukládání trestu vzal zřetel na surovost a zákeřnost útoku. „Obžalovaný oběť napadl zezadu a udeřil ji toporem od sekery takovým způsobem, že již zřejmě po první ráně ztratil poškozený vědomí,“ řekl předseda senátu Pavel Dvorský. Napadený se podle něj kvůli opilosti nacházel ve stavu, který v zásadě znemožňoval jeho jakoukoliv účinnou obranu proti Čonkově devastujícímu útoku.

  Muž podle obžaloby 9. prosince v bývalém vodním mlýně v opilosti napadl dřevěným toporem známého, dvaačtyřicetiletého občana Běloruska, který jej předtím slovně vyprovokoval. Nejméně šestkrát ho podle žalobce Martina Malůše toporem udeřil do hlavy. „Úmyslně usmrtil jiného a čin spáchal zvlášť surovým způsobem,“ řekl státní zástupce.

  Napadený muž podle něj v době útoku ležel na boku a nebránil se. Utrpěl zhmoždění a otok mozku, mnohačetné zlomeniny a krvácení do mozku. Způsobeným zraněním podlehl. Jeho smrt podle obžaloby zřejmě uspíšilo vdechnutí krve. Státní zástupce Čonkovi navrhoval uložit trest 14 let vězení, tedy mírně pod dolní hranicí stanovené trestní sazby. K trestu pod ní se přikláněl také obhájce Zdeněk Sochorec. Vzhledem k okolnostem však Dvorský považuje uložený trest za přiměřený.

  Obžalovaný přes soudem uvedl, že se s mužem znal šest nebo sedm měsíců. Před vraždou spolu v takzvaném Škrlovském mlýně na okraji Uherského Brodu popíjeli. Cizinec poté podle něj začal sprostě nadávat jeho družce a dětem. „Mně to naštvalo, hodně. Zatmělo se mi před očima a nevěděl jsem, co dělám,“ řekl Čonka. Potvrdil, že muže napadl dřevěným toporem. „To tam bylo,“ uvedl Čonka.

  Odhadl, že mezi urážkami od známého a momentem, kdy na něho zaútočil, mohlo uplynout deset minut. Tvrdí, že ho napadl pouze kvůli nadávkám. „Já jsem nesnesl, aby urážel moji družku a děti, když neměl důvod. Oni se ani neznali,“ řekl Čonka. Jak dlouho útok trval, si nebyl jistý. „To byla chvilka. Tak dvě minuty, nevím,“ uvedl obžalovaný. Napadený podle něj nevěděl, že k němu jde s toporem v ruce. Uvedl, že jednu z ran se muž neúspěšně pokusil zastavit rukou.

  Den nato Čonka o vraždě řekl své přítelkyni, která později zavolala na policii. „Chtěl bych se hlavně omluvit rodině poškozeného. Mrzí mě, že jsem to udělal, že se to vůbec stalo,“ řekl Čonka. Zmínil, že v době činu pobíral sociální dávky a přespával ve stanu nebo v zařízení charity. Zaměstnaný nebyl. Uvedl také, že v minulosti se dopustil ublížení na zdraví a krádeže v obchodě.

  zdroj: ČTK  Nepřehlédněte