Táborská zoologická zahrada od čtvrtka vlastní vzácného bílého lva. Samce jménem Gandalf získala ze zrušeného soukromého chovu. Bílého lva ve čtvrtek převezli do táborské zoo i se samicí Aishou, která má běžné zbarvení. Táborská zoologická zahrada bude jedním z mála míst v Česku, kde lze bílého lva vidět.
„Liší se vlastně jen zbarvením. Jinak je to lev jako ostatní, žádný speciální přístup nepotřebuje,“ řekla ošetřovatelka táborské zoo Eva Nemravová. Bílého lva se samicí přivezli dnes do Tábora po poledni. Pár doposud žil v soukromém chovu na Jindřichohradecku. „U nás budou oba ve společném výběhu, jsou na sebe zvyklí,“ řekla o Gandalfovi s Aishou Nemravová.
Bílí lvi žijí ve volné přírodě jen zcela výjimečně a na jediném místě na světě. Jde o oblast Timbavati sousedící s Krugerovým národním parkem v Jihoafrické republice. Ve volné přírodě žije posledních 13 kusů. „Jsme velice rádi, že se nám podařilo získat takhle mimořádné zvíře. Bílé zbarvení Gandalfa není způsobeno albinismem, ale extrémně vzácnou genetickou mutací zvanou leucismus. Vědci jejich extrémní vzácnost nejprve vysvětlovali tím, že jsou vůči běžně zbarveným lvům v nevýhodě. Teprve nedávno se ukázalo, že opak je pravdou, protože ve světlých písčitých oblastech jižní Afriky jsou maskovaní mnohem lépe. Ani to je ale neuchránilo od smutného osudu mnoha jiných živočišných druhů. Kvůli jejich výjimečnosti se na ně zaměřili pytláci toužící po mimořádné trofeji,“ uvedl ředitel táborské zoo Evžen Korec.
Gandalf i Aisha jsou lvi pustinní. Táborská zoo už má dva páry tohoto druhu. Lvi obývají stepní, lesostepní a polopouštní oblasti převážně východní a v menší míře i západní subsaharské Afriky v počtu 20 000 až 30 000 kusů.
Táborská zahrada je největší soukromá zoo v Česku. Rozkládá se zhruba na deseti hektarech. Vznikla v květnu 2015 poté, co ji od insolvenčního správce koupil pražský developer a biolog Evžen Korec. Ročně ji navštíví více než 110 000 lidí. V zoo žije přes 535 zvířat více než 80 druhů.
Zdroj: ČTK