Táborští veslaři získali špičkovou italskou loď

9.5.2022
Jiří Bydžovský

Táborští zastupitelé jednomyslně rozhodli na svém  zasedání o poskytnutí individuální investiční dotace pro TJ VS Tábor, oddíl veslování ve výši 530 tisíc korun na nákup veslařské lodi, párové čtyřky. Výše sumy symbolicky odkazuje k výročí 530 let od založení údolní nádrže Jordán, kde veslaři trénují. Veslařský oddíl funguje nepřetržitě od roku 1909, kdy byl založen jako Veslařský klub Jordán.

„Na pokrytí mimořádné dotace se použije fond pokut. Dotace na pořízení lodi je mimořádným benefitem pro celý oddíl, přičemž ostatní oddíly z TJ VS Tábor,jako kanoisté i atleti přidělení peněz plně podporují. Loď bude opatřená nápisem Věnovalo město Tábor,“ uvedl mluvčí radnice Luboš Dvořák. K jejímu pokřtění dojde v září v rámci letošní Táborské regaty, která je zařazena do programu oslav Jordánu.

Město tuto dotaci poskytlo i jako ocenění mimořádných úspěchů veslařských individualit. Dva táborští borci Jan Koška a Jan Čížek se stali v minulém roce v Mnichově juniorskými mistry Evropy na párové čtyřce, v Plovdivu na světovém šampionátu skončili třetí. Třetí úspěšný táborský veslař Ondřej Pecival získal na mistrovství Evropy stříbro na dvojskifu. Jan Čížek je letošním vítězem mistrovství Kanady na trenažéru a nejčerstvěji byl vyhlášen nejlepším sportovcem Jihočeského kraje do 19 let za rok 2021.  „Chtěli jsme ocenit také dlouhodobý konstruktivní přístup táborského veslařského klubu, například v aktivním řešení memoranda kolem letní sezóny na Jordánu ohledně bezpečnosti na vodní hladině, kdy oddíl odpracoval dohodu se zúčastněnými aktéry,“ uvedl starosta Štěpán Pavlík /Tábor 2020/.

Veslaři zvažovali pořízení použité lodě za přibližně 500 tis. Kč. Český veslařský svaz  je propojil s renomovaným italským výrobcem, který nabídl za stejnou cenu vyrobit loď novou. Ta se po nárůstu cen dnes pohybuje nad jeden mil. Kč. Táborští veslaři tak získali možnost soutěžit na výjimečném plavidle, které zvýší jejich šance na sportovní úspěchy.

Zástupce předsedy klubu Petr Koška vysvětlil, že loď, o níž je řeč, pokryje disciplínu párová čtyřka. „Paradoxem je, že v této disciplíně dosahují táborští veslaři největších úspěchů, přestože v Táboře  nebyla konkurenceschopná loď k dispozici a závodníci trénovali na reprezentačních lodích v jiných klubech. Rádi bychom v této disciplíně závodili i na klubové úrovni a vozili medaile i z jiných regat než z reprezentačních. Byli jsme tak mezi ostatními kluby za chudé příbuzné, kteří prosili o půjčení lodě na konkrétní závod. Ochota půjčovat není velká – lodě jsou drahé a když už nám ji někdo občas půjčil, naši závodníci stejně nebyli sveslovaní, protože neměli na čem trénovat,“ uvedl Petr Koška.

„Veslařský klub v posledních pěti letech kromě prostředků na činnost celé TJ a příspěvku na uspořádání Táborské regaty na Jordáně čerpal pouze jedinou individuální dotaci, a to ve výši 45 tis. Kč,“ dodal Dvořák.

Zdroj:vzNepřehlédněte