Taneční terapie pomohla pacientům s Alzheimerem

15.1.2022
Jan Štoll

Taneční pohybovou terapii si vyzkoušeli pacienti v Alzheimercentru Česká Lípa. Představil jim ji taneční mistr Petr Veleta.

„V průběhu uplynulého roku jsme kvůli pandemii covidu 19 a omezení venkovních i vnitřních aktivit hledali nové terapeutické metody práce s našimi klienty. Chtěli jsme udržovat jak jejich fyzickou stránku, tak pracovat i s jejich emocemi a vzpomínkami,“ vysvětluje důvody zařazení taneční terapie do aktivit pro klienty ředitelka Alzheimercentra Česká Lípa Jaroslava Biolková.

„Právě tanec a zpěv je naprosto ideální kombinací, kdy klienti za doprovodu terapeutů tančí a současně při hudbě u nich dochází často k oživování vzpomínek na mládí. Na dobu, kdy chodili například na koncerty nebo navštěvovali hodiny tance. Naši klienti si hodinku taneční terapie opravdu užili. I ti, kteří si mysleli, že je hudba a tanec nevtáhnou do děje, se mýlili a postupně se roztančilo celé centrum. Současně jsme také zjistili, že klienti po hodině terapeutického tance měli mnohem lepší náladu a často si pak dále prozpěvovali,“ popisuje samotnou terapii Biolková s tím, že terapii budou opakovat.

Taneční pohybovou terapii představil taneční mistr Petr Veleta M.A., Ph.D., zakladatelem pohybové a taneční metody Exdase. Touto psychomotorickou terapeutickou metodou pomáhá seniorům, lidem s demencí i vozíčkářům. „První základní informací, kterou jsem dostal od odborníků, bylo, že lidé, postižení demencí, ztrácí paměť a orientaci. Nemají již sice momentální paměť, ale více si pamatují, co dělali před 50 lety, než co měli k obědu. Nikdo mi nikdy neřekl, že ztrácí zájem o hudbu a zábavu. Na základě těchto informací jsem se pokusil pro seniory připravit tanec, za doprovodu jim známé dobové hudby,“ říká Petr Veleta.

Petr Veleta, který působil přes dvacet let jako asistent režie opery Národního divadla, nejdříve se seniory navazuje kontakt podáním ruky, vlídným slovem. Následně přijde na řadu příjemná hudba a názorně předváděné drobné a jednoduché pohyby – rozcvička. „Na rytmickou hudbu mohou všichni tleskat, nebo dupat nohama. S pomocí pečovatelů se senioři drží za ruce, vytvoří kruh a tančí všichni dohromady. Jakmile po chvíli všichni zjistí, že mohou, že se jim nic nestane a že je to zábava, uvolní se a je čas nabídnout diskotéku na rychlou moderní hudbu,“ detailně rozebírá samotnou taneční pohybovou terapii taneční terapeut.

Podle Biolkové je taneční terapie u lidí s nevyléčitelnou Alzheimerovou nemocí či jiným typem demence velice efektivní. „Emoční paměť zůstává zachována velmi dlouho a při poslechu hudby si naši klienti vybavují, po velmi dlouhé době, své emoce, které mají s hudbou a tancem spojené. Všichni naši klienti se během taneční hodiny s radostí pohybovali do rytmu, a to bez ohledu na to, zda musí používat pro svůj pohyb vozíček, chodítko nebo hole,“ dodává.

stoNepřehlédněte