Téměř devět let dbali o bezpečí dětí na přechodu pro chodce u ZŠ Dukelská v Českých Budějovicích

13.1.2022
Jiří Bydžovský

V roce 2013 uviděli v médiích výzvu městské policie pro dobrovolníky, kteří by pomáhali s dohledem u přechodu pro chodce v blízkosti základních škol. Pan František Kubák přesvědčil svou manželku Jarmilu a společně se k dobrovolné službě přihlásili. Jejich silná motivace pomáhat dětem s bezpečným příchodem do školy je provázela téměř devět let, kdy řídili pohyb chodců u Základní školy Dukelská. Po letech je zastavily až zdravotní potíže.

„Poslouchal jsem příběhy, se kterými se manželé při každodenní službě setkávali a těší mne, že jim tato práce přinášela radost a pocit zadostiučinění. Vzpomínali na své začátky a školení u městské policie a záchranářů, kurz první pomoci a praxi na dopravním hřišti. Vybavili se pomůckami a ochrannými vestami a denně stáli ve školní dny od sedmi do osmi hodin ráno u přechodu za jakéhokoli počasí a pomáhali dětem s bezpečným přechodem. A to za jakéhokoli počasí a při dojíždění ze sídliště Vltava. Kupodivu je zaráželo spíše chování některých neukázněných cyklistů, než řidičů nebo dětí. Po letech je zastavily až zdravotní potíže. Takže klobouk dolů, zaslouží si naši úctu a poděkování, které se jim mimochodem dodnes dostává od rodičů, zaměstnanců školy i z řad městské policie,“ sdělil Ivo Moravec/HOPB/ náměstek primátora.

„Strážníci městské policie dohlížejí na přechody pro chodce v blízkosti základních škol na šesti frekventovaných komunikacích a kromě toho provádějí dozor v ranních a dopoledních hodinách u některých vybraných škol za účelem eliminace konfliktního jednání či šikany. Nemohou být ale z personálních důvodů u všech základních škol ve městě, proto nám s touto službou pomáhají u dalších sedmi ZŠ dobrovolníci, jejichž činnost vítají především rodiče malých dětí i ředitelé škol. Poděkování patří i mnoha dalším dobrovolníkům, kteří nám stále pomáhají a někteří z nich již téměř tolik let, jako manželé Kubákovi,“ řekl Vilém Vávra, koordinátor činnosti městské policie s tím, že nábor nových dobrovolníků, kteří by dohlíželi na bezpečnost dětí na přechodech je stále aktuální.

Zdroj:vzNepřehlédněte