Teplárna Kladno chce zdražit teplo, jedná s městem o změně už dříve uzavřené smlouvy, která je platná do roku 2030. V posledních letech ale zásadně stouply ceny emisních povolenek. Výroba tepla je pro společnost ztrátová. Pokud se s městem nedohodne, je možné, že výrobu v roce 2026 ukončí. Obyvatelům Kladna ale nehrozí, že by zůstali bez dodávek tepla, řešením může být i jiný zdroj tepla, například plynový, řekl ve středu ředitel Teplárny Kladno Michal Hons. Teplárna využívá jako zdroj převážně uhlí. Vyrábí i elektřinu.
„Ekonomická situace je z určité míry neúnosná,“ uvedl ředitel a dodal, že cílem je se s městem domluvit. Zdražení tepla by podle něj bylo postupné v nadcházejících dvou nebo třech letech, a to o desítky procent, avšak pro konečné odběratele by to mělo znamenat růst o jednotky procent. Odběratel v Kladně zaplatí městské společnosti Tepo podle typu odběru buď 674, nebo 782 korun za gigajoule. Teplárna společnosti Tepo účtuje 387 korun za gigajoule, což je cena, stanovená ještě v době před začátkem energetické krize, a teplárně ani zdaleka nepokryje současné vysoké náklady. Průměrná cena tepla v ČR je nyní podle ředitele 1100 korun za gigajoule.
„Hledáme alternativní řešení pro centrální vytápění ve městě. Naši odborníci testují nová paliva a optimalizují provozní režim, nicméně žádnou z dosud zkoušených variant není možné realizovat za podmínek stávající smlouvy,“ doplnil Hons.
Teplárna Kladno patří mezi největší výrobce energie v České republice. Zaměstnává přes 230 lidí.
Zdroj: ČTK