Testování odpadních vod odhalí koronavirus dříve než test, ukázaly studie

Studie ukázaly, že monitoring výskytu koronaviru v odpadních vodách je efektivní nástroj při předcházení šíření infekce. Vir je infikovanými osobami vylučován do odpadních vod většinou již do tří dnů po infekci.

„Tento časový horizont je mnohem kratší než doba potřebná běžně k tomu, aby se u lidí vyvinuly dostatečně znatelné příznaky, které vedou k vyhledání lékařské pomoci a následnému případnému pozitivnímu testu na COVID-19 – tento proces může trvat o několik dní déle,“ uvedla Lucie Neužilová z laboratoří ALS.

Odpadní vody jsou proto zdrojem informací, který poskytne lepší odhad rozšíření koronaviru. Monitoring odpadních vod může zachytit covid-19 i u skupin lidí, kteří nebyli hromadně testováni, anebo jsou bez příznaků, čímž poskytuje cenné informace v prevenci šíření nákazy.

„Rutinní monitoring odpadních vod lze proto použít jako neinvazivní nástroj včasného varování upozorňující na nová nebo dříve nezjištěná ohniska nákazy covid-19,“ dodala Neužilová.

Laboratoře ve spolupráci s projektem ColoSSoS Water Research Australia nedávno vyvinula, komplexní metodiku pro analýzu covid-19 v odpadních vodách. Vyvinutá PCR metoda se zaměřuje na dva geny. Vzorek vody se nejprve zkoncentruje filtrací a je poté extrahován pomocí automatických systémů a podroben analýze PCR spojenou s detekci covidu.

Cizinci a lidé bez pojištění se mohou hlásit k očkování. Vakcína je vyjde na 850 korun

„Systém pravidelného ověřování kvality postupů pomocí duplikátů, slepých vzorků spolu s další přísnou kontrolou dodržování pravidel procesu v každém kroku pracovního postupu zajišťují, že výstupní data splňují nejvyšší standardy kvality. PCR metoda testování vod je rychlá, citlivá, je pro ni třeba jen relativně malé množství vzorku a je jí možno zpracovávat velké počty vzorků v poměrně krátkém čase,“ dodává Neužilová.

Analýzu covid-19 v odpadních vodách je podle Neužilové možné použít na všechny typy odpadních vod komunálních i průmyslových. Identifikace viru v místních obecních systémech čištění odpadních vod pomáhá sledovat průběh pandemie, identifikovat místa s vysokým výskytem koronaviru, jinak neodhalené lokality výskytu a dovolí také předpovídat potenciální ohniska infekce hrozící jejím rozšířením.

Rutinní monitoring by mohl být prováděn na městských a obecních čistírnách odpadních vod a cíleně v místech s vysokou hustotou lidí, jako jsou nemocnice, sídliště či přímo bytové domy, zařízení péče o seniory, domy sociálních služeb, školy, věznice nebo velké průmyslové podniky.

Zdroj: TZ ALS

Dnes, 08:12
První biograf na světě byl doslova tahákem na zvědavce, 28. prosince 1895 došlo dokonce k...
Dnes, 08:11
Trest smrti oběšením byl od středověku obvyklým trest za krádeže. Díky tomu, že krádeže byly...
Včera, 00:28
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 00:28
Velkou tragédií málem skončil seskok padákem třicetiletého Lotyšana. V kritický moment se mu zamotala lana...
Včera, 16:22
Případ připomínající legendární vraždu Otýlie Vranské z 1. republiky otřásl na přelomu tisíciletí doslova celou...
Včera, 14:21
Prázdninoví návštěvníci Prahy se mohli stát v ulicích metropole svědky natáčení nejdražšího filmu Netflixu The...
Včera, 08:11
Začaly letní olympijské hry v japonském Tokiu. Bohužel, hned začátek byl nejen pro českou výpravu...
23.7.2021
Brazilec se rozhodl, že bude vypadat jako skřet. S úpravami těla dosud neskončil.
23.7.2021
Sýrový toast na steroidech - tak popisuje svůj výtvor šéfkuchař Joe Calderone z newyorského podniku...
23.7.2021
Vystudoval technické učiliště, obor konstrukce mostů, byl vězněn na Sibiři, trpěl epilepsií a propadl vášnivému...
22.7.2021
Odsouzený lobbista Roman Janoušek nastoupil minulý čtvrtek do pankrácké věznice. Jeho nástupu do výkonu trestu...
Reklama