Testování odpadních vod odhalí koronavirus dříve než test, ukázaly studie

18.6.2021
Jan Štoll

„Tento časový horizont je mnohem kratší než doba potřebná běžně k tomu, aby se u lidí vyvinuly dostatečně znatelné příznaky, které vedou k vyhledání lékařské pomoci a následnému případnému pozitivnímu testu na COVID-19 – tento proces může trvat o několik dní déle,“ uvedla Lucie Neužilová z laboratoří ALS.

Odpadní vody jsou proto zdrojem informací, který poskytne lepší odhad rozšíření koronaviru. Monitoring odpadních vod může zachytit covid-19 i u skupin lidí, kteří nebyli hromadně testováni, anebo jsou bez příznaků, čímž poskytuje cenné informace v prevenci šíření nákazy.

„Rutinní monitoring odpadních vod lze proto použít jako neinvazivní nástroj včasného varování upozorňující na nová nebo dříve nezjištěná ohniska nákazy covid-19,“ dodala Neužilová.

Laboratoře ve spolupráci s projektem ColoSSoS Water Research Australia nedávno vyvinula, komplexní metodiku pro analýzu covid-19 v odpadních vodách. Vyvinutá PCR metoda se zaměřuje na dva geny. Vzorek vody se nejprve zkoncentruje filtrací a je poté extrahován pomocí automatických systémů a podroben analýze PCR spojenou s detekci covidu.

Cizinci a lidé bez pojištění se mohou hlásit k očkování. Vakcína je vyjde na 850 korun

„Systém pravidelného ověřování kvality postupů pomocí duplikátů, slepých vzorků spolu s další přísnou kontrolou dodržování pravidel procesu v každém kroku pracovního postupu zajišťují, že výstupní data splňují nejvyšší standardy kvality. PCR metoda testování vod je rychlá, citlivá, je pro ni třeba jen relativně malé množství vzorku a je jí možno zpracovávat velké počty vzorků v poměrně krátkém čase,“ dodává Neužilová.

Analýzu covid-19 v odpadních vodách je podle Neužilové možné použít na všechny typy odpadních vod komunálních i průmyslových. Identifikace viru v místních obecních systémech čištění odpadních vod pomáhá sledovat průběh pandemie, identifikovat místa s vysokým výskytem koronaviru, jinak neodhalené lokality výskytu a dovolí také předpovídat potenciální ohniska infekce hrozící jejím rozšířením.

Rutinní monitoring by mohl být prováděn na městských a obecních čistírnách odpadních vod a cíleně v místech s vysokou hustotou lidí, jako jsou nemocnice, sídliště či přímo bytové domy, zařízení péče o seniory, domy sociálních služeb, školy, věznice nebo velké průmyslové podniky.

Zdroj: TZ ALSNepřehlédněte