• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Testy vyloučily Covid -19 u dětí z dobříšských táborů, pozitivní jsou pouze 3 dospělí

  24.8.2020
  Jan Štoll

  Rodiče sedmdesátky dětí z Dobříše, které byly na táborech dobříšských skautů Minnehaha a Zlatý list v západních Čechách, si mohou oddychnout. Podle informací Krajské hygienické stanice testy vyloučily nákazu covid-19 u dětí, pozitivní jsou pouze u 3 dospělé osoby. Negativitu dětí bude ještě muset potvrdit druhý test při ukončení karantény.

  „Pozitivní je ten jeden původní pacient plus další dva, ostatní testovaní byli negativní,“ potvrdila Našemu Regionu mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová.

  Původně měl jeden z dospělých účastníků táborů dobříšských skautů Minnehaha a Zlatý list pozitivní výsledek testu na Covid-19. Informoval o tom starosta Dobříše Pavel Svoboda.

  „Šlo o bezpříznakové onemocnění u muže, který působil od 25. července do 1. srpna na skautském táboře v okrese Klatovy. V kontaktu tam byl se 70 osobami, všichni pocházejí z Dobříšska v příbramském okrese,“ uvedla už dříve ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Lilian Rumlová.

  Krajská hygienická stanice následně potvrdila, že další 2 pozitivní případy se týkají dospělých osob.

  „Osoby, kterým vyšel test na Covid-19 negativní, mají určenou karanténu do soboty 15.08.2020 a musejí ještě na druhý test,“ upřesňuje další podrobnosti starosta Svoboda.

  Mluvčí hygieniků Šalamunová uvedla, že druhé kolo testování bude chvíli trvat, výsledky testů mohou z laboratoře nejspíše přicházet postupně.

  Podle dřívějších informací starosty má Dobříš 4 pozitivní případy nákazy covid-19. Hygienici dále evidovali 1 případ, který má trvalé bydliště v Dobříši, ale dlouhodobě se zdržuje v Praze, kde také tráví karanténu. Ve městě Dobříš také bylo uděleno celkem 148 karantén, z toho 82 osob pochází ze skautského tábora a k tomu 5 jejich rodinných příslušníků.

  Zkusme se na Jiráska podívat bez ideologických brýlí. Jeho Jan Hus nebyl první komunista, stejně jako Žižka neposkvrněným válečníkem

  „V současné době je osmdesát osob v domácí karanténě. Probíhá testování všech účastníků tábora, mnohdy se dobrovolně nechávají testovat i další členové rodin. Do organizace je už zapojena krajská hygienická stanice,“ oznámil na webu města starosta Pavel Svoboda a vyzval obyvatele Dobříše k dodržování hygienických opatření.

  „Krizový štáb města zatím svolávat nebudeme. Nicméně situaci sledujeme a podle vývoje, se na dalším postupu domluvíme,“ dodal starosta Pavel Svoboda.

  Provozovatel tábora poskytl hygienikům seznam účastníků a kontakty na rodiče dětí. „Všechny kontakty byly obvolány a poučeny, odeslány na odběry a do karantény,“ dodala Rumlová.  Nepřehlédněte