Stačí na pražském Zličíně nasednout na autobus a asi za deset minut je člověk v Chýni. Pokud má Lítačku, cesta tam a zpět vyjde celkově na čtyřiadvacet korun. Do Chýně jezdí i vlak.
Obec nabízí příjemné procházky i posezení v některé z restaurací Pivovarského dvora nebo v centru obce. Chýní protéká Litobický potok, na něm se nacházejí dva malé rybníky – Bašta a Strahovský rybník, který by obnoven v roce 1999.
První zmínka z roku 1273
Co se týče historického hlediska, obec už mnohé pamatuje. První písemná zmínka o Chýni pochází totiž už z roku 1273. A to díky privilegiu papeže Řehoře X., který Strahovskému klášteru potvrdil jeho statky, včetně Chýně (Kayn).
Čas šel dál. „Přestože v Chýni během budování socialismu působilo známé JZD, obec do roku 1990 neměla vybudovány ani inženýrské sítě. Tlaková kanalizace, čistička odpadních vod a plynofikace byly realizovány až koncem 90. let minulého století,“ uvádí radnice v historii obce.
Jediná na světě
Masivní rozvoj obce byl odstartován před šestnácti lety, v roce 2004, kdy tamní zastupitelstvo schválilo územní plán. Obec se zabydluje a stěhují se tam i mnozí lidé z Prahy, kteří se do práce v hlavním městě dostávají pohodlně i bez auta.
Chýně se může pochlubit i dvakrát vyšším podílem vysokoškoláků, než je český průměr (vysokou školu má 25 % tamních obyvatel nad patnáct let, přičemž celostátní průměr je 12,3 %). V roce 2011 byla obec oceněna za tamní přírodní park Višňovka. Bez zajímavosti není ani to, že Chýně se nejmenuje žádná jiná obec v Česku ani jinde na světě.