Tip na výlet: Na rozhlednu Drahoušek, větrný mlýn a Poušť svatého Marka

Další fotky

Pokud se rozhodnete udělat si výlet v okolí Sedlčan, za vidění tu určitě stojí i několik méně známých míst. Vyhnete se tak přílišnému turistickému ruchu a podpoříte ne tolik navštěvované památky a turistické cíle.

Nedaleko osečanského zámku na Sedlčansku, který je přístupný každou neděli ve čtyřech prohlídkových časech a díky novému majiteli Matěji Stropnickému se mu blýská na lepší časy, můžete dále navštívit například rozhlednu s krásným jménem Drahoušek. Stavba rozhledny začala v roce 2003 a již 20. března 2004 mohla být slavnostně otevřena pro veřejnost. Rozhledna je vysoká 47 metrů a vyhlídková plošina se nachází ve výšce 32 metrů. Vede na ni 167 schodů a z této výšky se nám otevře překrásný výhled na Brdy, Sedlčany a za dobré viditelnosti dokonce až na pražský Žižkovský vysílač. Mají zde otevřeno až do září. Na své si tu přijdou i sběratelé turistických předmětů. Na oběd nebo lehkou svačinu se pak můžete zastavit v blízké obci Osečany, kde je dobře fungující restaurace.

Zámeček Osečany se poprvé otevřel veřejnosti. Provedou vás samotní majitelé

Dalším zajímavým místem, které stojí za návštěvu, je opuštěná a chátrající stavba se zvláštním jménem Poušť svatého Marka. Má zajímavou historii, která se datuje až do roku 1549, kdy zde byl na den sv. Marka vysvěcen kostel. Ten dal založit zdejší majitel vysokochlumeckého panství Ladislav II. starší Popel z Lobkowicz. Kostel se stal poutním místem a ke mším pod širým nebem sloužila kamenná kazatelna poblíž kostela. Tu zde můžeme najít dodnes, vsazenou do zdi vedlejší budovy.

Krčínova cyklostezka propojí Sedlčany a Sedlec-Prčice

Obec samotná zanikla za třicetileté války, avšak kostel zůstal a v 18. století byl opakovaně opravován. Vedle kostela vyrostla poustevna, v níž žil správce celého areálu. Za josefínských reforem roku 1786 byl kostel zrušen, odsvěcen a vybavení kostela bylo rozprodáno. Poté na místě vznikla myslivna, která byla postupně modernizována. Bohužel i myslivna zanikla a budova již zůstala opuštěná a v současné době je značně poškozena. Původní účel budovy pak do dnešních časů připomíná náznak presbytáře, kamenná věžička a již zmíněná kazatelna. Protože budoucí osud této polozapomenuté památky vypadá velmi nejistě, v případě zájmu určitě doporučuji brzkou návštěvu. Na místo vedou také turistické značky a od silnice je vzdálené asi jeden kilometr pěšky nebo na kole.

FOTO: Sedlčansko

Sedlčansko - Větrný mlýn PříčovySedlčansko - Větrný mlýn Příčovy 2Sedlčansko - Rozhledna DrahoušekSedlčansko - DrahoušekSedlčansko - Drahoušek plošina
Další fotky
Sedlčansko - Pohled dolůSedlčansko - Výhled na Osečany z rozhlednySedlčansko - RozcestníkSedlčansko - Poušť.sv.Marka 1Sedlčansko - Poušť sv.Marka 2Sedlčansko - Myslivna schodiště

Třetím místem, které chci připomenout, je zřícenina větrného mlýna Příčovy. Nachází se nedaleko stejnojmenné obce. Vzhledem k dobré viditelnosti přímo z okolo vedoucí silnice ji nemůžete minout… Torzo mlýna je ojedinělou památkou technické architektury nejen v České republice. Mlýn vznikl možná již koncem 16. století, věrohodně doložené zmínky pocházejí ze století osmnáctého. V provozu byl v průběhu 18. století a dodnes, jeho celoročně volně přístupná zřícenina, udivuje silnými zdmi připomínajícími zdi pevnosti. Z hlediska svých rozměrů nemá tento typ stavby obdoby nejen v celé České republice, ale dokonce i v Evropě. Nepřekvapí nás tedy, že tyto unikátní pozůstatky byly evidovány v ústředním seznamu kulturních památek České republiky.

 

Dnes, 15:39
Herci Slováckého divadla plánují vstup do distanční školní výuky. Uherskohradišťská scéna připravila akci Herec do...
Dnes, 15:35
Koňadru pozná asi každý, ale rozhodně není jediným zástupcem svého rodu, s nímž se můžeme...
Dnes, 14:51
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Dnes, 14:51
V Jeseníkách dnes spadla lavina. Zasypala jednoho člověka, byl nalezen v bezvědomí. Na místě zasahuje...
Dnes, 13:25
Zimní grilování? To rozhodně není sci-fi. Takže nemáte-li ještě plány na víkend, pusťte se do...
Dnes, 13:20
V centru Ostravy se dnes ráno srazily dvě tramvaje. Zranilo se při tom osm lidí,...
Dnes, 12:00
Uplynul rok, co svět bojuje se zákeřnou pandemií. Přes aplikaci vakcín se ní bude potýkat...
Dnes, 11:34
Kapacita zadaných termínů pro očkování proti covidu-19 je po více než hodině vyčerpaná, je ale...
Dnes, 11:00
Senioři starší 80 let se od pátečního rána mohou registrovat k očkování proti covidu. Vykazuje...
Dnes, 06:03
Letecká policie ve třicátých letech dvacátého století ve většině zemí neexistovala. Fungovala pouze ve Velké...
Včera, 19:00
V Sendražicích na Královéhradecku hoří skladovací hala, uvnitř jsou různé materiály, včetně plastů a olejů,...
Reklama