Tip na výlet: Vydejte se po stopách Slavnosti sněženek do Kerského lesa

8.8.2019
Zaz

Kersko je obec na Nymbursku, která se schovává v lese mezi stromy. Najdeme zde mnoho chat a chatek vedle obrovských novodobých vil. Některé z domů si pozorný divák určitě vybaví. Zná je z filmu Slavnosti sněženek, který natočil režisér Jiří Menzel.

Jaké jsou místní zajímavosti? Například jednotlivé ulice tady nenesou názvy, ale jsou označeny nápisem Alej a rozlišeny čísly.

Hrabalovu chatu tam také najdete, ovšem pozor, je v rukou soukromníka, dovnitř se tedy nepodíváte, ačkoli před ní stojí cedule s informacemi. Za to se zde můžete vydat po „Stezce Bohumila Hrabala“, která vás provede po zajímavých místech.

Hrabal by měl radost, Palác Svět přestává být ruinou a rekonstrukce zdárně pokračuje

Dalším zastaveníčkem je třeba místní tenisový kurt, nebo pramen Svatého Josefa, ze kterého ve slavných „sněženkách“ bral vodu Zdeněk Svěrák. Jeho voda je chladivá, perlivá a plná minerálů.

Svoji nezaměnitelnou atmosféru má také restaurace Hájenka, ve které se odehrává podstatná část filmu. Najdete ji ve skoro původní podobě na konci Kerska. A světe div se, můžete si zde dát kance jak se šípkovou, tak se zelím. Důvod k půtkám tedy pravděpodobně jen tak nevznikne.

Libeňský svět Bohumila Hrabala umírá pomalu, ale jistě. Zachrání ho někdo před zkázou?

Kdo by zde chtěl strávit dovolenou má ale smůlu, možnosti komerčního ubytování nabízí až 10 kilometrů vzdálená Lysá nad Labem nebo město Nymburk.

 Nepřehlédněte