Tip na výšlap: Jizerky mají novou rozhlednu, je přístupná zdarma a po celý rok

30.6.2021
Fefík

Její stavba začala už loni na jaře, kolaudace proběhla koncem loňského roku, teď, v uvolněnější době, přišlo na slávu. Rozhledna je součástí rozsáhlého příhraničního projektu Albrechtic a polského města Szklarska Poręba na podporu turistického ruchu.

21,5 metrů vysoká rozhledna je dřevostavbou s půdorysem pravidelného osmiúhelníku, s točitým schodištěm a 105 schody uvnitř rozhledny. Vyhlídková plošina o průměru 6 a půl metru připomíná ptačí hnízdo a nabízí kruhový rozhled od Olivetské hory a vrcholky Krkonoš, přes Kumburk, Tábor, Tanvaldský Špičák, Terezínku, Muchov, Černou studnici a Javorník zpět k Jizerkám.

Rozhledna Štěpánka. Zastavila její stavbu cikánská vědma?

Náklady na stavbu rozhledny dosáhly 6 a půl milionu korun. Evropská unie přispěla bezmála dvěma sty tisíci eur. Stavbu podle projektu ing. Jiřího Fóla vyzdvihla firma EVOSA z Jablonecka.

Rozhledna na vrcholu Světlého vrchu nad Albrechticemi v Jizerských horách nedaleko je přístupná pouze pěšky. Parkování návštěvníkům umožňuje placené obecní parkoviště „u Hany“, rozhledna je pak od parkoviště vzdálena asi kilometr po zelené turistické značce. Je přístupná celoročně a bezplatně. V zimě a na jaře už ji navštívily tisícovky turistů. Ti, kteří si počkali, mají teď možnost získat turistickou vizitku, další suvenýry se připravují.

Zdroj: AlbrechticeNepřehlédněte