Tisíce lidí vyrazily v Plzeňském kraji na hory, víkend provozovatelé lyžařských areálů chválí

24.1.2022
Andrea Jančová

Velkou víkendovou návštěvnost hlásí lyžařské areály v Plzeňském kraji. Díky sněžení a teplotám pod bodem mrazu, kdy bylo možné vyrábět další technický sníh, byla v provozu většina šumavských areálů, průběžně se také upravovaly desítky kilometrů stop pro běžkaře na Šumavě, ale také v Českém lese na Domažlicku.

„Podmínky byly téměř ideální, o víkendu přijelo lyžovat hodně lidí, v areálech byla poměrně velká návštěvnost a parkoviště byla docela zaplněná. Bylo vidět, že lidem už lyžování chybělo a na hory se těšili,“ řekl Aleš Janda z šumavské horské služby. Na Železnorudsku podle něj horští záchranáři o víkendu zasahovali u téměř desítky úrazů lyžařů. Některé si vyžádaly ošetření v nemocnici.

„Na rozdíl od oblevy v nižších polohách byly na Špičáku o víkendu teploty pod nulou a každý den napadlo asi deset centimetrů sněhu. Návštěvnost po oba dny byla velmi pěkná – v sobotu okolo dvou tisíc lidí, v neděli 1600,“ řekl mluvčí areálu Karel Samec. Kromě celodenních lyžařských kurzů pro děti se ještě v sobotu i v neděli jely na Špičáku na spodní části sjezdovky číslo tři závody.

Na Železnorudsku se lyžovalo také v areálech Nad Nádražím – Belveder, Samoty, Weissova louka, Alpalouka, Goldhof či Debrník. V provozu jsou také lyžařské areály v Kašperských Horách a v Nýrsku.

Pro běžkaře se na Šumavě upravovaly stopy průběžně. Na Železnorudsku leží podle tamního infocentra 20 až 40 centimetrů sněhu. V sobotu rolba projela většinu stop v okolí Železné Rudy. Stopy pro běžkaře se dnes upravovaly také na Horské Kvildě nebo na Modravě, kde leží zhruba 35 centimetrů sněhu. Ve vyšších polohách je sněhu až 60 centimetrů, na hřebenech ještě více. V neděli rolba projela například stopy Modrava – Březník, Ptačí nádrž – Pramen Vltavy, Ptačí nádrž – Černohorská nádrž – Modravský most, Modrava – Rybárna – Tříjezerní slať – Javoří pila – Modrava a další. Stopy jsou projeté také v okolí Srní či Prášil. V Českém lese na Domažlicku mohou běžkaři vyrazit do čerstvě upravených stop v okolí Čerchova a Capartic.

zdroj : ČTKNepřehlédněte