Tisíce studentů se vrátí do lavic, vysoké školy jsou připravené

Vysoké školy jsou připravené na obnovení praktické výuky posledních ročníků od pondělí a povinné testování studentů na covid-19. Možnost návratu do škol se bude týkat tisíců posluchačů, kterým pomůže zejména při dodělání závěrečných prací. Vzhledem ke končícímu semestru ale někde už klasickou výuku nahradí individuální konzultace a příprava na státnice.

Například ve Vysoké škole chemicko-technologické v Praze (VŠCHT) se návrat do laboratoří bude týkat asi tisícovky studentů z bakalářského a navazujícího magisterského studia, uvedl mluvčí školy Michal Janovský. Hned v pondělí se jich podle něj k výuce vrátí kolem 20 procent. Jejich rozdělení do skupin se bude řešit individuálně podle kapacity laboratoří a opatření proti covidu-19. „Organizace bude zajištěna tak, aby studenti posledních ročníků měli splněny chybějící laboratoře co nejdříve, aby nebyl narušen další akademický rok a včas mohli složit státní závěrečné zkoušky,“ řekl Janovský.

Testovat na covid-19 se podle něj studenti mohou ode dneška v budově školy antigenními testy s odběrem z nosohltanu. Podle rozhodnutí vlády bude testování nejméně jednou za sedm dní podmínkou účasti na prezenční výuce. Výjimku dostanou očkovaní a lidé, kteří prodělali covid-19 v posledních 90 dnech. „Pro naši školu byl návrat studentů k laboratorní výuce naprostou prioritou,“ řekl mluvčí. Vedení školy podle něj doufá v co nejrychlejší obnovení výuky i pro zbylé ročníky.

Prioritu by měly mít vysoké školy. Studentům hrozí prodlužování studia

Radost z obnovení praktické výuky má i Univerzita Karlova, sdělil mluvčí Václav Hájek. Odhadl, že se tam návrat bude týkat asi 4 tisíc studentů. Jejich testování začne v sobotu na Albertově, kde pak bude fungovat každý den v týdnu po předchozí rezervaci. Ve čtvrtek 29. dubna bude navíc mobilní testovací tým pro studenty před Kolejí Hvězda v Praze 6 a 30. dubna před Kolejí Otava v Praze 4. Fakulty mohou pro testování studentů zajistit také vlastní antigenní testy.

Podle prorektora České zemědělské univerzity v Praze Jiřího Remeše obnovení výuky přichází pozdě, protože již končí letní semestr. Pro zájemce se podle něj budou konat individuální konzultace nebo příprava na závěrečné zkoušky. V posledním ročníku bakalářského a magisterského studia je asi 3 500 lidí, řekl. Pro jejich testování má škola ve svém areálu odběrové centrum, které mohou využívat zdarma jednou za tři dny. K registraci slouží speciální webová stránka.

Menší desítky studentů, kteří budou dodělávat své závěrečné práce, očekávají i České vysoké učení technické v Praze (ČVUT) a Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze (UMPRUM). Mluvčí ČVUT Andrea Vondráková předpokládá, že posluchači budou pracovat ve skupinách do pěti lidí. Na covid-19 se budou moct testovat ve Studentském domě v Dejvicích každé pondělí a úterý, kde zatím není nutná ani rezervace. Na UMPRUM se podle mluvčí Kamily Stehlíkové bude moct vrátit asi 120 studentů, otevřou se ateliéry a dílny.

adp/ČTK

Včera, 19:24
Návrh reformy penzí, který představila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD), projedná Legislativní rada vlády 1....
Včera, 16:20
Věděli jste, že i psy mohou trpět nedostatkem kolagenu? Jsou to savci jako lidé a...
Včera, 16:03
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 16:03
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) varuje před produktem Hluboce zmrazený špenátový protlak v balení...
Včera, 15:36
Ministerstvo zdravotnictví rozpustilo Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES). Učinilo tak poté, co skupinu odborníků...
Včera, 15:20
Asociace ředitelů základních škol a spolek Učitelská platforma jsou proti možnosti prodloužení letošního školního roku...
Včera, 14:04
Prezident Miloš Zeman se po dnešním jednání se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem omluvil za alianční...
Včera, 11:15
Jaro je v plném proudu. Slunce nabírá na síle a kupodivu, nikdo si nestěžuje. Naopak,...
Včera, 10:48
Před deseti lety rozhodla norská sociální služba o odebrání dětí českým manželům Michalákovým a jejich...
Včera, 10:35
Český velvyslanec v Kuvajtu Martin Dvořák se nezachoval zrovna diplomaticky. Na svém instagramovém účtu zapózoval...
Včera, 10:04
Nábytkářská firma IKEA stahuje z prodeje plastové talíře, misky a hrnky série Heroisk a Talrika,...
Reklama