Toulání krajinami Tomáše Plesla v liberecké Oblastní galerii

30.9.2022
Fefík

Poetický název Obzory uvozuje výstavu nejnovějších obrazů Tomáše Plesla, výtvarníka, pocházejícího z Jablonce nad Nisou.

Vystudovaný sklář Tomáš Plesl tíhl již od počátku k malbě. Zprvu ho zlákala malba figurální a zobrazivá, která byla silně ovlivněna německým expresionismem, fauvismem, kubismem nebo primitivismem. V následujících letech se ale Plesl přiklání k abstrahování forem a barevnému zjednodušování. Poslední dekádu se věnuje převážně zobrazení krajin – ať přírodních nebo městských. Inspiraci nachází také v Pojizeří, kde tvoří a žije. Jeho často velkoformátové obrazy vynikají intenzivní barevností a expresivní texturou – a právě tato díla nyní představuje nová výstava Oblastní galerie Liberec.

Výstavou děl výtvarníka Tomáše Plesla potvrzuje Oblastní galerie Liberec opět svou programovou svébytnost. Zprostředkovává veřejnosti obraz o výrazných uměleckých osobnostech v libereckém regionu a atraktivním výběrem vystavovaných exponátů klade důraz na zvýšení zájmu o kulturní dění v kraji,uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně libereckého hejtmana.

Vodopády, lanový park, bobová dráha. V Harrachově není nuda ani na podzim

 

Toulání a bloumání krajinou je výchozí koncept, který jsem se snažila přenést do výstavy,“ navazuje kurátorka výstavy Johana Kabíčková. „Tomáš Plesl se toulá krajinou, když hledá inspiraci. Návštěvník se bude toulat prostorem mezi jeho obrazy a toulat by se měly i jeho oči po Pleslových obrazech. Obrazy jsou velmi vrstevnaté a emotivně nabité a je třeba u nich trávit delší čas, aby byly jednotlivé vrstvy odhaleny.

Ve své tvorbě se Plesl nechává intuitivně vést inspirací konkrétního okamžiku a nadšením z fyzické účasti na tvůrčím procesu. I návštěvník výstavy je nucen interpretovat jeho obrazy intuitivně a v rovině subjektivního pocitového výkladu. Vodítkem mu mohou být názvy jednotlivých děl, které si zachovávají konkrétnost a popisnost (PrůsmykSkála a vodopádRokle). Pleslovy obrazy nechávají prostor pro vlastní fantazii a zároveň nabízejí intimní vhled do jeho emocionální krajiny.

Výstava Obzory Tomáše Plesla v Oblastní galerii Liberec potrvá do 1. ledna příštího roku.

Zdroj: Jan Mikulička, Liberecký krajNepřehlédněte