• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Tradiční opera v Divoké Šárce. Letos porozumíme Mozartovi

  31.8.2019
  Fefík

  V roce 2005 chtěla Praha 6 spolu s fanynkami opery Janou Divišovou a Renée Nachtigallovou na jediný den obnovit historickou atmosféru operních představení v Divoké Šárce v roce 1913. Stala se z toho tradice, která letos slaví 15 let.

  Pro letošní slavnostní představení pořadatelé zvolili operu, která byla pro Prahu kdysi stvořena geniálním W. A. Mozartem. 1. září zazní od 14 hodin mezi stromy pod širým nebem Don Giovanni. Pod vedením dirigenta Jana Chalupeckého, který se dirigování opery v Šárce ujal potřinácté, umělce doprovodí orchestr a sbor opery Národního divadla v režii Jany Divišové a Renée Nachtigallové.

  V titulní roli se představí renomovaný barytonista, sólista pražského Národního divadla Martin Bárta, který již dříve v Šárce ztvárnil roli Přemysla ve Smetanově Libuši nebo Vladislava v opeře Dalibor. „Operní produkce v Šárce mají vždy neopakovatelnou atmosféru. Je to především díky autenticitě a naprosto výjimečné divácké kulise. Vždyť kdy máte možnost účinkovat před dvanácti či čtrnácti tisíci diváky…“

  Werich a Holan v jedné vile. Švandovo divadlo uvede hru Hadry, kosti, kůže

  Nejvíce zkušeností a zážitků z Opery v Šárce mají Luděk Vele, který se tentokrát představí jako Leporello, a Jan Sibera v roli Donna Anna.
  Oba v Šárce nevynechali jediné představení.
  Na operu do Šárky chodí nejrozmanitější publikum vůbec. Každý může přijít v čem chce, může stát, sedět nebo ležet. Diváci mají velmi často pocit, že jsou takříkajíc součástí děje, neboť nástupy a některé herecké akce se odehrávají přímo mezi nimi.

  I v dalších rolích se pravidelným návštěvníkům představí známé tváře Aleš Briscein jako Don Ottavio, František Zahradníček jako Komtur, Ester Pavlů jako Donna Elvira, a Pavel Švingr jako Masetto.
  Opera bude uvedena v italském originále, k dispozici budou libreta v češtině.
  Opera v Šárce navázala na tradici operních představení v Divadle nad Čertovým mlýnem, zahájenou před 106 lety. Díky každoročním představením v rámci oslav Dne Prahy 6 se daří připomínat slavnou éru divadla, které bylo původně zcela zapomenuto.

  Zdroj: Šestka

  FOTO: Opera v Šárce

  Opera v Šárce - 1 suchdolské novinyOpera v Šárce - 2 Opera v Sarce_ Don Giovanni – kopieOpera v Šárce - 5 opera pžOpera v Šárce - 4 Šárka-Prod.nevěsta-1598Opera v Šárce - 6 rozkvět1913 (2)
  Další fotky
  Opera v Šárce - 6 čsv1913 (1)


  Nepřehlédněte